Dwupasmowa antena 160m i 80m w oparciu o koncepcję FD4
- sprawdzony projekt do wykorzystania.
Ponieważ wreszcie dzisiaj zmobilizowałem się i przystosowałem do pracy w 160m mojego 23 metrowego verticala z 80-tki, ciekawy byłem porównania wyżej opisanej anteny z mocno skróconą anteną pionową. Intuicja i teoria podpowiada, że należałoby spodziewać się przewagi GP w zakresie niskich kątów i dalekich stacji. A jak wypadły testy praktyczne? Stacje polskie, OK, OM zgodnie z oczekiwaniem mocniej na antenie poziomej, choć różnica nie jest jakaś szalona, w granicach 2-4 "esów"
Europa zdecydowanie na korzyść na GP, różnica dochodziła do 3 S, choć najczęściej było to około 2S. Przy bliskich DX-ach, UA9, UN, VU poziomy sygnałów na obu antenach wyrównały się. I teraz największe zaskoczenie, szczęśliwym trafem pojawił się na paśmie vk6lw, na GP nawet śladu sygnału podczas gdy na antenie poziomej słabo, ale był słyszany, choć pewnie qso nie dałoby się przeprowadzić. Poniżej nagranie z nasłuchu (zrobione około godz. 17):
http://bselektronik.pl/pub/record/vk6lw/vk6lw.mp3.
W pewnych momentach można zauważyć przełączanie na GP.
Mmana prognozuje przewagę GP w zakresie niskich kątów w granicach 3-5dB. Pewnie jednak sprawność tak krótkiej anteny jest na tyle mała, że niweluje z nawiązką tą przewagę.



Natomiast małym zaskoczeniem jest przewaga GP w zakresie EU. Tutaj według wykresu antena pozioma powinna zauważalnie dominować.
Oczywiście, to są próby po stronie odbiorczej, jednak myślę, że podobnie będzie przy nadawaniu. Jeżeli antena wykazuje wyższy poziom na mierniku przy odbiorze to powinno to mieć przełożenie również w drugą stronę. Weryfikacja w praktyce będzie podczas najbliższych zawodów.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
P.S. GP posiada 180 radiali o długości 20m.



  PRZEJDŹ NA FORUM