Klasyfikacja osiągnięć dx-owych wg QTH-lokatorów
Impreza ARRL od 01.01.2018
System identyfikacji położenia geograficznego stacji amatorskich, oparty na tzw. QTH-lokatorach, stworzono w ten sposób, że mapę kuli ziemskiej podzielono na „kwadraty” o boku 1° szerokości i 2° długości geograficznej. Każdemu z nich nadano niepowtarzalne oznaczenie literowo-liczbowe. System ten przyjęto w latach 80. ubiegłego wieku dla potrzeb UKF w angielskiej miejscowości Maidenhead (stąd też jedna z nazw tego systemu).

Tego rodzaju lokalizacja jest rzadziej stosowana dla ustalenia położenia stacji krótkofalowych. Jednak amerykańska organizacja radioamatorów ARRL postawiła wykorzystać ten system od 1 stycznia 2018 r. dla prowadzenia klasyfikacji osiągnięć pod względem zaliczonych terytoriów, co prawdopodobnie zwiększy aktywność stacji w eterze. Celem imprezy jest przeprowadzanie łączności ze stacjami położonymi w jak największej liczbie średnich kwadratów (liczą się kwadraty 4-znakowe, np. JO90).

Udział w aktywności ARRL International Grid Chase polega więc na robieniu łączności oraz przesyłaniu ich zapisów do logu globalnego LoTW (ARRL Logbook of The World). Jeżeli ktoś z niego jeszcze nie korzysta, to ma okazję, aby się tam zarejestrować:
https://lotw.arrl.org/lotw-help/getting-started/.

Zresztą ten log służy również do innych celów, np. uzyskiwania potwierdzeń nawiązania łączności i zdobywania Dyplomów.

Rejestracja i przesyłanie łączności do LoTW są bezpłatne. Operator stacji nie-amerykańskiej musi:

1. Zainstalować w swoim komputerze program TQSL,
2. Uruchomić tę aplikację i poprosić o poświadczenie swojego znaku lub znaków (poprzez TQSL) i wydanie hasła.
3. Przesłać pocztą zwykłą (z kraju zamieszkania) do Administratora LoTW fotokopię licencji (dla każdego posiadanego znaku) i fotokopię dowodu tożsamości (strona z paszportu, prawa jazdy…)*, a wówczas e-mailem otrzyma poświadczenia i hasło.
4. Potwierdzić otrzymanie poświadczenia poprzez TQSL i sporządzić kopię zapasową poświadczenia.
5. Określić położenie swojej stacji po zalogowaniu się na stronie LoTW.
6. Logować się na stronie LoTW, by wpisywać pliki (np. w formacie ADIF lub cabrillo) z przeprowadzonymi łącznościami.

Poświadczenia są ważne przez trzy lata, a przed terminem wygaśnięcia użytkownik otrzyma zawiadomienie o konieczności odnowienia.

Od 1 stycznia 2018 r. w programie ARRL International Grid Chase będzie prowadzona statystyka miesięczna i roczna zaliczonych średnich kwadratów, a za największą ich liczbę będzie można uzyskać Dyplomy w różnych kategoriach. W imprezie mogą uczestniczyć wszyscy radioamatorzy. Liczą się łączności dowolną emisją i na wszystkich pasmach (z wyjątkiem 60 m).

Pełny regulamin można znaleźć pod adresem:
http://www.arrl.org/international-grid-chase-2018#rules

*Tę czynność może też wykonać w kraju osoba upoważniona do sprawdzania kart QSL dla potrzeb DXCC.


  PRZEJDŹ NA FORUM