Agregat prądotwórczy gdzie ma zero ??
Zbyszku, może cosik wiesz, ale nadal błądzisz w ciemnościach.
Wszystko pisze na tabliczce znamionowej urządzenia.
Tak w skrócie.
Mamy cztery klasy ochrony. Nas interesuje I i II, jeśli chodzi o zastosowanie przedłużaczy 2 czy 3 żyłowych.
Klasa I
Symbol, którym oznacza się zacisk ochronny w urządzeniach I klasy ochronności to symbol uziemienia wpisany w koło.

Urządzenia klasy I posiadają izolację podstawową, która zapewnia ochronę przed dotykiem bezpośrednim. Ponadto w celu zapewnienia ochrony przed dotykiem pośrednim (ochrona przy zakłóceniu lub ochrona dodatkowa) stosuje się przyłączenie do zacisku ochronnego urządzenia, przewodu ochronnego (PE) lub przewodu ochronno-neutralnego (PEN). Dzięki temu osiąga się: ochronę przez samoczynne wyłączenie zasilania przez zastosowanie odpowiednich urządzeń ograniczenie napięć dotykowych do poziomów nieprzekraczających wartości napięcia dotykowego bezpiecznego (UL) ustalonego dla danych warunków środowiskowych.

Klasa II
Symbol, którym oznacza się urządzenia II klasy ochronności z izolacją podwójną, to kwadrat w kwadracie.


Urządzenia klasy II charakteryzują się zastosowaniem izolacji wzmocnionej, która zapewnia zarówno ochronę przed dotykiem bezpośrednim, jak i pośrednim. Innym sposobem zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach II klasy ochronności jest zastosowanie izolacji podstawowej oraz dodatkowej. Ponieważ zastosowana jest izolacja wzmocniona lub dodatkowa, to nie jest konieczne połączenie obudowy urządzenia z przewodem ochronnym uziemiającym, i można zasilać urządzenia tej klasy np. przez kable dwużyłowe ze złączami IEC C7, czyli takimi jak w pokazanym przedłużaczu.

Temat przedłużaczy jest jak najbardziej związany z poszukowaniem fazy i zera we gnieździe agregatu prądotwórczego. Wystarczy poszukać odpowiedniego symbolu na tabliczce znamionowej i stanie się jasność.


  PRZEJDŹ NA FORUM