Łączność ze statkiem MF/HF
    sp4oiq pisze:

To będzie tak wyglądało jak rozmowa z widmem, a tak na poważnie, to krótkofalowiec zaczynając relację / nadawanie , na początku musi wypowiedzieć znak do którego mówi, a potem podać swój znak i przejść następnie do relacji.
    Nie moze to brzmieć tak: tu stacja SP4OIQ, sluchaj Władek jak u ciebie pogoda

Aha, czyli wymagania formalne. No cóż, szkoda smutny
Trochę zaskakujące, że przeszkodą nie są wymagania łączności "profesjonalnej", a właśnie amatorskiej.

A co do rozmowy "z widmem", to chyba nie jest to rzadki przypadek na HF wesoły? Często odbieramy cyfrowe alarmy z jednego statku, następnie stacja brzegowa mu to potwierdza (cyfrowo), jak też i 5 innych statków, ja odbieram całą komunikację, a do statku w niebezpieczeństwie nie dociera potwierdzenie i za kilka minut znowu automatycznie transmituje alarm, zamiast przestać po potwierdzeniu.

Dziękuję bardzo za pomoc.