Agregat prądotwórczy gdzie ma zero ??
    sp5iou pisze:

    UWAGA.
    Mam agregat podłączony do instalacji domowej, jako zasilanie "grupy gwarantowane".
    Przypadkowo zauważyłem, że przy zasilaniu z agregatu nie działała aktywna ochrona przeciwporażeniowa, czyli nie wyskakiwały różnicówki.

    A dlaczego? Mimo połaczenia obudowy agregatu z uziemieniem, zero agregatu nie było połaczone z ziemią. Stąd brak możliwości zadziałania różnicówek.

    Konsultowałem z serwisem agregatu. byli zaskoczenie i ustaliliśmy, że połaczę z ziemią jeden z "biegunów" wyjściowych agregatu.
    Agregat jest jednofazowy i wyjście niema dedykowanego ani zera ani fazy, zresztą wtyczka jest shuko bez bolca. Można ją włążyć i tak i tak, więc połaczenie musiałem wykonać we wtyku a nie w samym agregacie.

    Teraz wszystko jest w porządku, różnicówka wywala przy teście i przy przebiciach.

    Nie wiem jak to jest w agregatach trójfazowych, ale one oprócz gniazda 3 fazowego 5 stykowego mają gniazda shuko jednofazowe, ale tam wiadomo gdzie ma być zero, bo "bieguny" zera są połaczone.
    Czy zero prądnicy jest połączone z obudową tego nie wiem, ale może być tak że nie.
    Miałem agregat trójfazowy, ale był za słaby aby wystartować hydrofor. Nie byłem wtedy świadom problemu więc nie miałem okazji zrobić "badań", a agregat sprzedałem.

    W każdym razie trzeba to sprawdzić, aby kogoś nie pokopało pod prysznicem jak będzie gdzieś upływność.

    U mnie wyszło to zupełnie przypadkowo. Przy jakiś próbach z agregatem wykipiała woda z filtru akwarium i wlała się do przedłużacza z rozgałęźnikiem. Chodziło akurat na zasilaniu awaryjnym. Po przełaczeniu na zasilanie z miasta, wyskoczyła różnicówka. No i... zastanowiło mnie dlaczego przy zasilaniu z agregatu nie wyskoczyła.
    Badania woltomierzem i omomierzem wyjaśniły wszystko.

    Tak że zero w agregacie trzeba sobie "zrobić", wtedy drugi biegun stanie się fazą.
    Zresztą koledzy pisali podobnie wcześniej.



Większość normalnych wtyczek typu Shuko nie ma otworu lecz ma blaszkę stykową. podobnie jest w gnieździe Shuko, też jest blaszka, dla zacisku PE a nie standardowy bolec.
https://doktorvolt.pl/gniazda-i-wtyczki/1508-gniazdo-tablicowe-jednofazowe-schuko-16a3p-2ppe-250v-ip54-system-niemiecki-typ-f-7178-bals-1789-4024941071789.html
Owszem są bez uziemienia, np w przedłużaczach ogrodowych, ale ja bałbym się ich zastosować do zasilania awaryjnego.
https://www.elektrykasklep.pl/towar/p01320-emos-przedluzacz-ogrodowy-pomaranczowy/
Nie nadają się one nawet do zasilania kosiarki i innych elektronarzędzi wymagających przewodu ochronnego.


  PRZEJDŹ NA FORUM