Agregat prądotwórczy gdzie ma zero ??
    sp6fig pisze:



    A moze po chłopsku dla laików wytłumaczy ktoś co to jest faza a co zero ?



W sieci elektroenergetycznej "zero" czy też przewód neutralny to punkt wspólny uzwojeń generatora w elektrowni, lub w agregacie prądotwórczym, lub transformatorze. W każdym z tych urządzeń są trzy uzwojenia, a ich końce są połączone ze sobą tworząc tzw. gwiazdę. To chyba po chłopsku. Mamy układ trójfazowy z przewodem neutralnym. Względem przewodu "zerowego" (neutralnego) napięcie wynosi 230 V. Pomiędzy przewodami fazowymi jest 400 V. Oczywiście jest jeszcze przewód ochronny, ale nie o tym tu mowa.
Odbiorniki domowe zazwyczaj są jednofazowe. Choć są takie, które mają podłączenie trójfazowe, np. kuchenka elektryczna, to nadal jest to obciążenie jednofazowe ponieważ każda grzałka jest podłączana do osobnej fazy. Ewentualnie silniki elektryczne, agregaty chłodnicze, klimatyzatory bądź kotły elektryczne c.o. mogą być symetrycznym obciążeniem trójfazowym.

Nowoczesne urządzenia domowe faktycznie mają już swoje zasilacze. Wiele mogą wytrzymać. Już próbowałem zasilać różne AGD i RTV napięciem o częstotliwości od 40 Hz do 60 Hz. Nic złego się nie działo. Jeśli zasilacz na wejściu nie ma jakiegoś dławika to pewnie wytrzyma też napięcie stałe. Na wejściu takiego zasilacza i tak jest prostownik. Wartość napięcia też nie wa wielkiego znaczenia. Proszę sprawdzić zakres napięciowy zasilaczy, zazwyczaj 100 - 230 V AC. Problemem są odkształcenia napięcia, mogą wywoływać różne reakcje, najczęściej grzanie indukcyjności i pojemności, "brzęczenie" zabezpieczeń nadprądowych i grzałek. Zepsułem kiedyś zasilacz w pralce przez włączenie triakowego układu regulacji mocy grzałki w bojlerze.

Dla agregatu prądotwórczego jednofazowego "zero" i "faza" to sprawa umowna. Można przyjąć, że faza jest na tym przewodzie, który ma zabezpieczenie nadprądowe. Albo jeśli w gniazdku agregatu jeden z przewodów jest podłączony do zacisku PE - to ten będzie traktowany jako "zero".
Tak to sobie wyobrażam.

    sp9nrb pisze:


    2. Agregaty z prądnicami wirowymi dają na wyjściu sinus. Problemy są z prądnicami inwertorowymi. Te dają "składany sinus"

Co to jest "prądnica inwertorowa"?


  PRZEJDŹ NA FORUM