Pomiar tłumienia pierścienia ferytowego - jak to zrobić?
Nie ma potrzeby używania płaszczyzny odniesienia, ponieważ dla zmierzenia izolacji (prądów asymeterii) nie musimy używać dopasowanego odcinka kabla i traktować jako linię długą. Taki ferryt nakładany na kabel traktujemy jak dławik (choke - nawet tak się to nazywa po ang. - choke balun) i wystarczy zmierzyć jego impedancję, najlepiej w rozbiciu na składową rezystancyjną i reaktanycjną o czym już pisałem. Podpina się go bezpośrednio pod analizator, nie potrzeba koncentryka tylko przewlekasz zwykł drut Cu, nie linkę, i odczytujesz na analizatorze R i X. Najlepiej użyć kilku (~5) ferrytów żeby impedancja była wyższa bo pojedynczy ferryt ma zwykle zbyt małą indukcyjność.
W istocie taki symetryzator typu dławik pełni tylko tę rolę, że swoim oporem ogranicza natężenie prądów wspólnych po zewn. stronie ekranu koncentryka. W ogóle dopasowanie do impedancji falowej kabla nie jest istotne (ona dotyczy zjawisk wewnątrz kabla, dla prądów symetrycznych).
Przyjęte przez Ciebie założenia nie są dobre. Jeszcze raz podkreślam - w symetryzatoracyh typu balun choke liczy się indukcyjność / impedancja dławika. Oczywiście też można iść dalej i badać inne parametry: pojemność rozproszoną, rezonanse itd.


  PRZEJDŹ NA FORUM