CQWW CQ 2017
Refleksje po...
    SQ5KLN pisze:

    Skoro już o tym mowa, to zapytam jako teoretyk (bo QRO nie mam, jak na razie 100W mi wystarcza do łączności z całym światem :-)). Antena ma taki sam zysk w danym kierunku zarówno przy nadawaniu jak i przy odbiorze (...)


To jeszcze trochę teoretycznie, hi.
Załóżmy, że minimalna moc potrzebna do przeprowadzenia qso na danej trasie wynosi 5w i generuje przy dipolach po obu stronach poziom np. 0dB ponad szum, przy którym da się przeprowadzić qso. Jeżeli stacja dysponuje anteną kierunkową o zysku 10dB i współczynniku F/B=16dB to do tyłu promieniuje z zyskiem -6dB w stosunku do dipola. Jeżeli teraz nadaje mocą 1,5kW to promieniowanie do tyłu anteny odpowiada mocy 375W promieniowanej z dipola, więc bez problemu ją słychać. Po stronie odbiorczej jest również -6dB zysku więc Twoje 5W z dipola generuje u niego poziom -6dB poniżej szumu, albo inaczej mówiąc taki jakbyś nadawał mocą 1,25W, gdyby korespondent miał dipola. Cudów nie ma, nie będzie słyszał.

Zgodnie z obietnicą, 15-to minutowy filmik z zawodów. Praca S&P Low Power na dwóch radiach. Na lewym pasmo 3,5MHz, na prawym 7MHz. Pomimo wrażenia powolności nawiązywania qso rate z tej godziny wyniósł 105qso. Trudno oszacować ile byłoby przy jednym trx-ie. Przypuszczam, że w granicach 80-90.
Jurek hf1d, czy to jeszcze jest krótkofalarstwo? Przecież ten gość z filmu tylko "klepie" w klawisze, nic nie zapisuje na klawiaturze, wszystko za niego robi komputer, hi.
Miłego słuchania i oglądania, obowiązkowo słuchawki stereo. Log do śledzenia qso: http://bselektronik.pl/pub/rec_contest/cqww_2017/cqww.txt

https://www.youtube.com/watch?v=Be7MKU7qliY&feature=youtu.be

Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM