LW - czy trzeba balun ?
Jurek,


    HF1D pisze:

    ... niektórzy wytwórcy (sprzedawcy) podają, że anteny pracują na wyższych pasmach (w tym 17/15 m zz ATU).



Mam na ten temat takie myśli:

1/ W tej chwili wiem o jednym tylko producencie. Wspomniałem o nim na HM. Uważam, że jego rozwiązanie jest bardzo dalekie od ideału, a nawet od rozsądnego kompromisu:

a/ ze względu na zastosowanie tylko jednego dławika (=izolatora końcowego) , to absolutnie nie może zapewnić normalnego odbioru w warunkach miejskich,

b/ tenże dławik ma zbyt małą impedancję, co powoduje, że wydziela się w nim duża część mocy podawanej z trxa, na tyle duża że ogranicza nadawanie do 3 min SSB (przy 100W PEP).


2/ Ograniczenie liczby pasm znajduje się w 2 miejscach tej konstrukcji:

a/ we wspomnianym wyżej dławiku: należałoby zastosować taki, który zapewni powyżej 10kOhm na najniższym pasmie i kilka kOhm na najwyższym (to nie jest takie proste, bo wysokoimpedancyjny, szerokopasmowy dławik będzie miał swoją wagę),

b/ w transformatorze 4:1, w który nie można podawać dużej mocy w warunkach silnego niedopasowania (grozi unicestwienie rdzenia).




    HF1D pisze:

    Przy okazji pytanie. Czy spotkałeś podłączenie City Windoma do CG-3000 lub podobnej skrzynki?



Rozumiem, że CG-3000 (AH-4 itp) miałaby się znaleźć w miejscu transformatora 4:1? Jeśli tak, to trudno sobie wyobrazić taką konstrukcję bez solidnego masztu z materiału izolacyjnego lub drzewa. Skrzynka znalazłaby się na górze, dłuższe ramię anteny stanowiłby drut, krótsze zaś oplot koncentryka. Tak myślałeś?

A jeśli tak, to:

1/ koncentryk schodziłby w dół wzdłuż masztu, do ziemi?

2/ czy napowietrznie w stronę domu?


  PRZEJDŹ NA FORUM