Balon SP6ZWR - program miniSAT w Salezie
to może krótkie podsumowanie :

BALON SP6ZWR - Wrocławskie przygotowania do programu miniSAT

W dniu 18.11.2017 klub SP6ZWR wspólnie z KOŁEM ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNYM w Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu, przygotował lot balonu startosferycznego, który był jednym z etapów przygotowań uczniów tej szkoły do udziału w programie miniSAT organizowanym przez Fundację COPERNICUS PROJECT oraz Centrum Nowocześności MŁYN WIEDZY.

Podczas tej misji krótkofalowcy SP6ZWR wspólnie z uczniami wysłali do stratosfery 20 mini kapsuł z przygotowanymi przez uczniów eksperymentami, których zachowanie zostało sprawdzone w stratosferze.
Każdy eksperyment musiał zmieścić się w kapsule po jajku niespodziance więc tym bardziej wyzwanie było poważne.

Krótkofalowcy zapewnili obsługę lotu balonu wraz z komunikacją radiową - informacje na temat aktualnej pozycji balonu oraz parametry lotu były wysyłane drogą radiową za pomocą przeprogramowanej sondy meteorologicznej z najnowszym oprogramowaniem Tomka SP9UOB (dziękujemy Tomku!).
Lokalizator przesyłał informację o pozycji następujących w emisjach APRS1200, RTTY oraz D-STAR w paśmie UHF z mocą około 60 mW.
Telemetria odbierana była przez stacje naziemne. W odbiorze emisji RTTY uczestniczyło 40 stacji, głównie z Polski ale transmisja odbierana była także na Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Włodek Tarnowski SQ6NLN przygotował dodatkową mini-kapsułę z nadajnikiem SSTV wielkości kapsułki po jajku niespodziance, która podczas misji nadawała zdjęcia emisją SSTV (SCOTTIE1) na częstotliwości 144.500MHz z mocą 300mW. Były one odbierane w kilku krajach Europy, między innymi w Czechach, Niemczech, Grecji, na Ukrainie. Mini nadajnik nadawał przez około 150 minut później ze względu na małą pojemność zastosowanego akumulatora, oraz ekstremalnie niską temperaturę, przestał nadawać na jakiś czas, ale później jeszcze dwukrotnie się uruchomił i nadawał.
Udało się przesłać trzy serie w każdej po 15 przygotowanych zdjęć. Oczywiście ta kapsuła poleciała poza klasyfikacją ale wzbudziła spore zainteresowanie uczniów, z których kilkoro zgłosiło chęć udziału w zajęciach o tematyce radiotechnicznej. Zatem przed krótkofalowcami SP6ZWR nowe wyzwanie.
Na pokładzie nie zabrakło też kamery rejestrującej przebieg misji.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, dwa dni wcześniej 16.11.2017 podczas zajęć KOŁA ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNEGO, Włodek Tarnowski SQ6NLN wraz z prof. Anną Bukiewicz-Szul prowadzącą koło, przeprowadzili specjalne warsztaty, podczas których dzieci dowiedziały się na czym polegają misje stratosferyczne, jak się je organizuje, co powinna zawierać kapsuła, wspólnie zbudowały przykładową kapsułę oraz zapoznały się ze sprzętem krótkofalarskim niezbędnym do takiej misji oraz nauczyły się podstaw użytkowania systemu APRS oraz radiolokacji za pomocą anten kierunkowych i odbiorników, co później zostało wykorzystane podczas śledzenia lotu i poszukiwań balonu.
Wykonały też mikro loty baloników wypełnionych helem z podczepionymi mikro-ładunkami a następnie zważyły zarówno kapsuły wykonane podczas warsztatów jak i te przygotowane do lotu miniSAT.

Balon wraz z nadajnikami klubu SP6ZWR oraz kapsułami młodzieży wystartował dokładnie o godzinie 12:00 z podwórka szkoły przy ul Świętokrzyskiej we Wrocławiu, wzniósł się na wysokość 31,5km i wylądował w okolicy miejscowości Kluski pod Wieluniem.
Oczywiście ekipa SP6ZWR wraz z wszystkimi 18 uczniami, biorącymi udział w projekcie wyruszyła specjalnym busem z misją poszukiwawczą, której pozycję również można było śledzić na stronie aprs.fi (SP6ZWR-9)

Podczas "pogoni za balonem" uczniowie, dzięki urządzeniom krótkofalarskim, cały czas monitorowali aktualną pozycję, wysokość oraz inne parametry lotu i podążali w ślad za nim. Mieli świetną okazję aby na żywo zweryfikować umiejętności nabyte podczas warsztatów.
Ponad 20 osobowa ekipa poszukiwawcza w skład której wchodziły dzieci które przygotowywały eksperymenty, dotarła na miejsce niemal natychmiast po lądowaniu i dzięki temu udało się, jeszcze w warunkach polowych, przeprowadzić analizę zawartości kapsuł i ocenić wyniki przeprowadzonych doświadczeń.

To właśnie uczniowie wyposażeni w sprzęt radiowy w postaci radiostacji z systemem APRS, anten kierunkowych z odbiornikami na pasmo 70cm oraz GPSów wyruszyli na poszukiwania i byli na miejscu jako pierwsi niemal natychmiast po lądowaniu.
W związku z tym, udało się przeprowadzić takie eksperymenty, których wyniki trudno było by ocenić w innych warunkach np sprawdzenie czy określone substancje zamarzły podczas lotu, o ile i jak zmieniło się napięcie baterii przebywających w stratosferze, czy ptasie mleczko dalej jest ptasim mleczkiem po locie stratosferycznym, jak zachowuje się jajko przelane ze skorupki do pojemnika jajka niespodzianki podczas podróży na wysokość ponad 31km i wiele innych.

Prawdopodobnie była to pierwsza tak liczna ekipa poszukiwawcza w Polsce a kto wie czy nie na świecie do tego składająca się głównie z dzieci.

Więcej informacji na temat eksperymentu na profilu i stronie szkoły:

http://www.szkolapodstawowa.salez-wroc.pl/?s=balon

Informacje na temat misji, zdjęcia oraz inne działania krótkofalowców z klubu SP6ZWR znajdziecie na profilu FB klubu :

https://www.facebook.com/SP6ZWR/

To już kolejne wspólne działanie z tą szkołą. Prawie dokładnie rok temu przygotowywaliśmy wspólnie program ARISS - podczas którego klub SP6ZWR połączył uczniów z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział polskich krótkofalowców w odbiorze sygnałów i śledzenie całego eksperymentu.

Wiecej na temat programi miniSAT:
http://mlynwiedzy.org.pl/minisat2018-kosmiczny-eksperyment…/

/info: SP6ZWR/

P.S. Więcej zdjęć w wyższej rozdzielczości pod adresem: https://drive.google.com/open?id=1VXt3nT47rHSluXX2TVzQRS93h4iBqPHE


  PRZEJDŹ NA FORUM