Antena Helix własnej produkcji?
Witam serdecznie wszystkich,

Temat dość stary ale postanowiłem go podbić, ponieważ pojawiły się nowe perspektywy aby trochę zmodyfikować całość - być może będzie prościej.

Przypomnę, że we wcześniejszej wersji mieliśmy szukać szybkich pików radiowych (1420 MHz). Sygnał mógł nadlecieć ze wszelakiego kierunku i we wszelakim czasie. Stanowiło to problem z nasłuchiwaniem - wymagana odpowiednia antena obejmująca całą półsferę lub lepiej zestaw anten, co to zrobi.

Uprośćmy to jednak do sprawy, że wiemy skąd ma nadlecieć sygnał. Znamy też jakieś widełki czasowe (spore ale jednak widełki) kiedy ma nadlecieć. To jest myślę olbrzymie udogodnienie w porównaniu do pierwotnej wersji. Dodatkowo czas - czas pierwotnie musiał być odmierzany bardzo precyzyjnie. Teraz w koncepcji sporo się zmieniło i nie ma takiej potrzeby - wystarczy w zupełności czas z precyzją do ms - czyli czas z synchronizacji sieciowej.

Możemy więc zastosować anteny kierunkowe (i to jak sądzę bardzo kierunkowe), ponieważ źródło jest dość precyzyjnie określone.

Problemy są jednak następujące:
1. Sygnał słabszy - okolice 0.1 Jy.
2. Jeśli się nie mylę to jeżeli mamy dany punkt, z którego doszło do emisji radiowej to musimy w przypadku anteny kierunkowej mieć jakiś napęd dzięki, któremu antena będzie podążać za punktem na niebie?

Co o tym sądzicie? Może być to wykonalne na DVB-T + dodatkowym budżecie (ale nie budżecie NASA pan zielony)? Czy raczej nie? pomysł

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.


  PRZEJDŹ NA FORUM