Balon SP6ZWR - program miniSAT w Salezie
Klub SP6ZWR wspólnie z KOŁEM ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNYM w Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu, przygotowuje lot balonu startosferycznego, który jest jednym z etapów przygotowań uczniów tej szkoły do udziału w programie miniSAT organizowanym przez Fundację COPERNICUS PROJECT oraz Centrum Nowocześności MŁYN WIEDZY.

Podczas tej misji krótkofalowcy SP6ZWR wspólnie z uczniami wyślą do stratosfery mini kapsuły z przygotowanymi przez uczniów doświadczeniami eksperymentami lub urządzeniami których działanie zostanie sprawdzone w stratosferze.
Każdy projekt / eksperyment musi sie zmieścić w kapule po jajku niespodziance więc tym bardziej wyzwanie jest poważne.

Krótkofalowcy zapewniają lot balonu wraz z komunikacją radiową - informacje na temat aktualnej pozycji balonu oraz paramerty lotu będą wysyłane droga radiową za pomocą przeprogramowanej sondy RS-41 z najnowszym oprogramowanie Tomka SP9UOB (dziękujemy Tomku!).
Znak do APRS SP6ZWR-11 częstotliwość 432.500
Znak do RTTY SP6ZWR częstotliwość 437.600 ( Shift 550 Hz, szybkość 50 bodów, 7 bitów na znak, 1.5 bitu stopu )
Znak do D-STAR SP6ZWR częstotliwość 438.025

Dodatkowko klub SP6ZWR pomaga przygotować mini-kapsułę z nadajnikiem SSTV wielkości kapsułki po jajku niespodziance.
SSTV SCOTTIE1 mode - 144.500MHz
z dodatkową zapowiedzią głosową.

Na pokładzie nie zabraknie też małej kamerki rejestrującej przebieg doświadczenia.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, dwa dni wcześniej 16-11-2017 podczas zajęć KOŁA ASTRONOMICZNO–ASTRONAUTYCZNEGO przeprowadzimy specjalne warsztaty balonowe podczas których dzici dowiedzą się na czym polegaja misje startosferyczne, jak się je organizuje, co powinna zawierać kapsuła, oraz wspólnie spróbujemy zbudować swoje kapsuły.
Wykonamy też micro loty baloników wypełnionych helem z podczepionymi mikro-ładunkami a następnie zważymy zarówno kapsuły wykonane podczas warsztatów jak i te przygotowane do lotu testowego miniSAT.

Oczywiście ekipa SP6ZWR wraz z kilkoma chętnymi uczniami którzy biorą udział w projekcie wyruszy z misja poszukiwawczą, której pozycje również bedzie można śledzić na stronie aprs.fi

Więcej informacji na temat eksperymentu na profilu i stronie szkoły:
https://www.facebook.com/salez2017/
http://www.szkolapodstawowa.salez-wroc.pl/2017/11/12/balon-stratosferyczny-w-salezie/

To już kolejne wspólne działanie z ta szkołą. Prawie dokładnie rok temu przygotowywaliśmy wspónie program ARISS - połącznie z astronautą podczas którego klub SP6ZWR połączył uczniów z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Serdecznie zapraszamy do nasłuchów, odbioru zdjęć i sledzenia całego eksperymentu.


Wiecej na temat programi miniSAT:
http://mlynwiedzy.org.pl/minisat2018-kosmiczny-eksperyment-w-toruniu/


Więcej na naszym profilu na FB : https://www.facebook.com/SP6ZWR//info: Włodek SQ6NLN/


  PRZEJDŹ NA FORUM