Panowie temat wraca z zdwojoną siłą!!!. Uznałem program miniRingcalc jako sensowny i używałem w ostatnim czasie.
Po drodze powstał Pi filtr na 2m z kondensatorami w postaci płytki PCB. Powstało to by potwierdzić ilość wydzielanego ciepła w takim kondensatorze przy 100W i porównaniu tego z markowymi kondensatorami SMD z dielektrykiem NP0 w rozmiarze 1812. Pierwotnie Pi filtr (z laminatu) został przeliczony i straty pokrywają się z teorią a przyrost temperatury jest bardzo zbliżony.
Stwierdziłem, że trzeba wykonać drugą sztukę na kondensatora NP0 i zmierzyć kamerką termowizyjną co się dzieje... i co? Wiadomo chciałem przemierzyć dobrane cewki (przez doginanie rozciąganie itp). Zmierzyłem gabaryty zewnętrzne (średnice znałem bo nawijałem) i docelowo mam 2 typy cewek.
Nr1 - 13,7mm długości fi 10mm 4 zwoje - z miniRingCalc. 86,8uH, zmierzone 118uH. Nr2 - 4mm długości fi 6mm 4 zwoje - z miniRingCalc 85uH, zmierzone 54uH.
Zdziwiony wynikami wykonałem symulację z zmierzonymi fizycznie indukcyjnościami i porównałem z pomiarem za pomocą analizatora widma. Wyniki w granicach błędu są zgodne. Natomiast symulacja z wartościami wyliczonymi w programie to totalny odjazd.
Co ciekawe gdy dobierzemy sobie w pierwszej górnej części okna wyliczone gabaryty i ilość zwojów z zadanej indukcyjności to niżej przeliczając w drugą stronę też mamy niezły odjazd...
|