Reversebeacon telnet serwer w Polsce?
Karol, super, że tak zainteresowałeś się kontestingim. Mam nadzieję, że nie jest to "słomiany zapał". Zawsze chętnie dzielę się moim skromnym doświadczeniem i tylko szkoda, że w tym wątku praktycznie korespondujemy tylko ze sobą.
Jak widzisz, chcąc "bawić" się bardziej poważnie w kontesting należ nieco zmienić podejście do niektórych zagadnień.
    SQ5LNU pisze:

    ... trudno mi sobie wyobrazić pracę jaką opisujecie, posiadając anteny kierunkowe i znając średni czas reakcji rotora w odniesieniu do rate'u bliskiego 100. Logika podpowiada mi - ustawiasz się kierunkiem na Amerykę północną i filtrujesz spoty (cluster/skimmer/rbn) tylko z tego obszaru?
    Jakie jest Wasze doświadczenie?

Przede wszystkim, na stacjach kontestowych nikt nie bawi się w kręcenie antenami, nie ma na to czasu. Zmiana kierunku odbywa się ... poprzez przełączanie między antenami. Na wspomnianej przeze mnie wyżej stacji jest 12 monobanderów na wyższe pasma, po 4 na każde. Ja mam do dyspozycji 4 miltibandery. Wystarczy je odpowiednio do bieżącej propagacji rozstawić.
Wracając do Twojego pomysłu filtrowania spotów zgodnie z kierunkiem anteny. A jeżeli pojawi się mnożnik z przeciwnego kierunku, np. z EU południowo-wschodniej? Każda antena kierunkowa promieniuje również do tyłu, słabiej, ale zawsze jest szansa zaliczenia qso. Filtrując pozbawiasz się takiej możliwości. Poza tym zawsze można przegapić jakieś interesujące otwarcie w innym kierunku nie mając wyświetlanych informacji.
W zawodach najważniejsze jest zaliczenie qso, nieważne w jakich warunkach i na jakim poziomie. Czy to będzie tyłem, przodem czy bokiem anteny jest nieistotne, ważne aby wpis znalazł się w logu. Dysponując skromną infrastrukturą należy dążyć do jej najefektywniejszego wykorzystania. Przykładowo, mając tylko jedną antenę kierunkową warto powiesić dodatkowo choćby dipola. Wiele qso daje się zaliczyć na antenie dookólnej, bez konieczności przekręcania beama, a jaka oszczędność czasu.
Nie wiem czy oglądałeś prezentacje stacji kontestowych http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3932&temat=464527 wiele zagadnień jest tam wyjaśnionych. Oczywiście, nieco odmiennie wygląda sposób pracy w zawodach na stacji Big Gun i stacji Low Power czy QRP, ale ogólne idea jest podobna.
Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, chętnie odpowiem w zakresie mojej wiedzy i doświadczenia.
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM