Antena LPDA 2m/70cm
    SP5IS pisze:


    ...

    Też myślałem DK7ZB ale miałem dylemat jak i z czego wykonać izolatory rurek od boomu i dlatego wybrałem LPDA bo są też i dobre opinie. Ale nie stoi nic na przeszkodzie aby wykonać DK7ZB oprócz tych nieszczęsnych izolatorów


Nie ma obowiązku izolowania elementów od boomu zwłaszcza w tak niewymagających antenach jak projektu dk7zb.

W zasadzie izolowanie elementów można traktować w kategoriach wyboru, bardziej niż konieczności. Nie dowiedziono, że antena z elementami izolowanymi od boomu zachowuje się lepiej od tej w której elementy nie są odizolowane (patrz - rozwiązania profesjonalne!). Istotą jest to, że nadal nie ma uniwersalnej metody na dokładne określenie metodą obliczeniową indukcyjności elementu przechodzącego przez przewodzący boom co jest kryterium powtarzalności wykonawczej modeli anten uzyskanych różnymi algorytmami.*) Wszystkie znane metody obliczenia poprawki b.c. są w jakimś sensie pochodnymi wyników doświadczeń nie wyłączając najbardziej zaawansowanej podanej przez SM5BSZ.

Trzeba skorzystać z którejś metod obliczania boom correction, przy czym nawet metoda DJ9BV będzie wystarczająca. Btw. tabelę b.c. dj9bv można znaleźć na stronie yu7ef.

Sposobów na odizlowanie elementów jest sporo i jedynie wyobraźnia jest ograniczeniem.
Można stosować np:
gdy elementy przechodzą przez boom:
-odcinki powłoki koncentryka
-plastykowe elementy mocujące tapicerkę w autach
-odcinki koszulek kołków budowlanych
-odcinki rurek plastykowych od pneumatyki
gdy elementy mocowane są nad boomem:
- uchwyty do rur pcv wod-kan lub elektrycznych
- paski plexiglasu lub grubszego tekstolitu
- w zasadzie każdy materiał nieprzewodzący się nadaje - stratność elektryczna użytego materiału nie ma praktycznie znaczenia gdyż w tym miejscu jest węzeł napięcia w.cz. (U~0)

*)W zasadzie modelowanie EM daje takie mozliwości ale programy są praktycznie nieosiągalne dla przeciętnego uzytkownika.

R.





  PRZEJDŹ NA FORUM