Pomiary kabla / kabli koncentrycznych . Moje pomiary., Andrew , RFS LCF12-50j
    sp9nrb pisze:

    Wcale nie musisz mieć skrzynki przy antenie. U mnie jest tak, że dipol około 2x20 metrów (podstawa wymiaru to rozstaw latarń ale nie czerwonych) jest zasilany linią symetryczną (kabel głośnikowy lepszej jakości). Ten kabel jest napędzany symetryzatorem a symetryzator jest napędzany skrzynką antenową. A to jest napędzane ft817 bez dopalacza. Jak to transformuje, kompensuje, to mnie nie interesuje. Ważne, że to działa. Linia symetryczna ma dużą zdolność do transformacji (kabel koncentryczny to jakby sygnał przez dziurkę od klucza przepychać). Tak naprawdę to x -y anteny transformują się przez linię zasilającą i na jej końcu są kompensowane skrzynką antenową. Tak, że całość pracuje jako układ. Jedyne to pierwsze strojenie dobrze jest robić ręcznie, bo automaty mogą zwariować. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to symetryzator. Od jego wykonania zależy wielkość tłumienia zakłóceń (od kilkunastu do kilkudziesięciu dB).


1. Kabel głośnikowy nie nadaje się jako substytut linii symetrycznej. W zakresach HF wprowadza duże tłumienie.
2. Umieszczenie ATU przy antenie pozwala uniknąć fali stojącej w fiderze. W stratnym fiderze obecność fali stojące jest przyczyna znacznego wzrostu strat i nie chodzi tu o straty na odbiciach. Odpowiednie wykresy i równania można znaleźć np w "Amatorskie anteny KF i UKF" Z. Bieńkowskiego.
3. Linia symetryczna nie ma żadnej magicznej "dużej" zdolności transformacji. Transformuje jak każda linia długa w sposób opisany tymi samymi równaniami. Zaletą linii symetrycznej jest jej wysoka impedancja co powoduje że z reguły ma mniejsze straty niż linia koncentryczna o niskiej impedancji (niekoniecznie to dotyczy przewodu głośnikowego).
4. Tekst "kabel koncentryczny to jakby sygnał przez dziurkę od klucza przepychać" mnie rozwalił i powstrzymam się od komentarzy.
Tak sobie pomyślałem: jak fajnie działałaby ta 817-tka jakby miała poprawnie wykonaną antenę.

Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM