Przeciwwagi przy antenach GP. BHP i Ppoż.
Witam ponownie. Chciał bym napisać małe podsumowanie pracy moich anten, podejrzewam że ktoś kiedyś takowych informacji będzie szukał , to przyda mu się opinia o skuteczności anten. Przetestowałem skuteczność tych anten w zawodac CQ WW SSB, i przy normalnych łącznościach .
Anteny jakie wykorzystuje:

GP na 40m z 16 przeciwwagami położonymi na ziemi - Skuteczna antena, bez kłopotu dowołuje się z 100W na DX , czy to VK, JA, czy USA. Można powiedzieć że to rozwiązanie jest dobre.

Pionowo zawieszony dipol na 20m - 17m . Bardzo skuteczna antena, Co usłyszę to w 95% zrobię chyba że pile up za duży to już kwestia szczęścia , moc na jakiej pracuje to 100W. Szczegóły konstrukcji są takie że kabel zasilający nie idzie pod kątem 90' względem anteny lecz spada pod kontem około 45'. Może ma to wpływ na pracę anteny ( lekko podniesiony SWR 1.3-1.6) ale nie na tyle żeby antena nie była skuteczna. Polecam testowanie.

G7FEK przerobiona , mianowicie podstawa anteny znajduje się 2m nad ziemią, do podstawy są przytwierdzone 4 przeciwwagi po 20m i 4 po 10.4m zawieszone na wysokości 1.5m-2m. Odcinek dla pasma 80m idzie pionowo około 15m a reszta około 5m idzie w bok pod kątem w kierunku ziemi, odcinek dla 40m jest pionowy. Skuteczność anteny w paśmie 80m jest taka że o około 40-50% mam słabsze raporty na SP w porównaniu do nisko zawieszonego dipola, ale za to powyżej 2000km raporty dostaje 59+20. Skuteczna antena na DX, przebijałem się przez pile up stacji europejskich pracujących z dipoli i delt z dużą mocą. Udało mi się zaliczyć Chiny, Jamajke , Karaiby bez większego trudu. Część anteny dla 7Mhz pracuje gorzej w odbiorze i nadawaniu od GP z 16 przeciwwagami.

Takie moje testy. Dobrze to pracuje , zwłaszcza jestem zadowolony z pasma 80m.

Pozdrawiam i zachęcam do podobnych konstrukcji


  PRZEJDŹ NA FORUM