Jaki kabel koncentryczny do Internetu w UPC
Mam wrażenie, że w jednym poście nastąpiło znaczne nagromadzenie różnych zagadnień, dlatego nie wchodząc w szczegóły:

- "ten sam co mi zakładali 11 lat temu" - jeśli założony kabel był dobrej jakości, nie jest fizycznie uszkodzony i leży w normalnych warunkach, to kolejne 20 lat nie zrobi mu różnicy. Dobre kable sprzed 11 lat i dobre kable dziś to te same kable.

- "kabel z małymi stratami i dobrym ekranowaniem" - bardzo słusznie (oczywiście w granicach rozsądku). 20 metrów jest akceptowalną odległością - jeśli operator zapewnia w gnieździe odpowiednie poziomy sygnału. Kabel rg6 powinien wystarczyć. Ważny jest zwłaszcza parametr skuteczności ekranowania, gdyż nawet bardzo silny sygnał, skutecznie zakłócany nie będzie dobry. Odnosząc to do kabla - dobry kabel ma ten parametr >,100 dB. przykład - http://www.satlan.pl/wp-content/uploads/2013/06/COAX-113-Tri-Shield.pdf
Tak samo ważne jest dobre wykonanie wtyków. Linia jest tak dobra jak jej najsłabszy element.

- "Fajnie aby kabel miał zapas do 1000 mb/s." - nie ma czegoś takiego. Maksymalne prędkości uzyskiwane zależą od różnych czynników i leżą po stronie sprzętu operatora. Kabel - jeśli jest odpowiedni (patrz wyżej) - przeniesie to, co zostanie na niego podane. Jeśli już o kablach i prędkości mowa, to skupiłbym się raczej na dobrej skrętce od modemu do komputera. Zwłaszcza przy większych odległościach może być różnie. Także nie każdy komputer mimo posiadania gigabitowej karty poradzi sobie z prędkością 500mb/s.

- "Chociaż szybciej światłowody pewnie stanieją" - a kto powiedział, że światłowody są drogie? Metr kabla światłowodowego kosztuje taniej niż metr kabla współosiowego. Oczywiście jest cena spawarek, reflektometrów itp, ale są też spawy mechaniczne. http://www.dipol.com.pl/spaw_mechaniczny_ultimode_fast-ms1_5szt__L5550.htm

- "zanim kablówki dociągną do tych prędkości" - prędkość (oczywiście do pewnego poziomu) nie jest kłopotem. https://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS.




  PRZEJDŹ NA FORUM