Aktywności radiowe na ISS
Chyba nie wiecie o co chodzi w zaplanowanej łączności z astronautą? Chodzi o edukację.
Po pierwsze zawsze taka łączność czy to bezpośrednia, czy przez telemost jest realizowana dzięki krótkofalowcom i naszemu sprzętowi radioamatorskiemu, a nie agencjom kosmicznym.
Po drugie uczniowie muszą przygotować odpowiedną wiedzę w tym krótkofalarską. Nauczyciele współpracują z krótkofalowcami i coś obie strony mogą zyskać.

Ponadto są takie regiony, gdzie ze względu na góry, zabudowę miejską, państwa nad którymi nie przelatuje ISS nie można tam zrealizować łączności bezpośredniej.

Dodatkowo jakbyście się zapoznali trochę z orbitą ISS to byście dostrzegli, że są takie okresy iż ISS nie przelatuje nad danym regionem w godzinach pracy szkoły (za dnia), a to znacznie ogranicza planowanie. W tej chwili ARISS skrócił nabór i nie wolno czekać kilka lat by nad danym miejscem ISS pojawił się w wakacje (podczas trwania konkretnego turnusu) w ciągu dnia.

Koledzy w Mikołowie wykonali swego czasu doskonałą robotę, więc może teraz czas na Ciebie i Twoje pokolenie? Napisz wniosek – dostań się do projektu (nie pisz tylko, że nie masz sprzętu krótkofalarskiego – możesz wykonać telemost – czyli skorzystać ze sprzętu innych krótkofalowców). Wówczas potrenuj ludzi na KF i wytłumacz im, jak to mówił Jacek z Żuromina, że telemost, to połączenie radiowe amatorskie z bardzo długim przewodem od mikrofonu.

I jeszcze jedno... zorganizowanie telemostu, też okazuje się dla niektórych trudnym zadaniem i wielkim przedsięwzięciem - pojawia się łączność dwukierunkowa (a nie jak u większości łączności w krótkofalarskie - jednokierunkowa) i związane z tym problemy.

Czytając wasze wypowiedzi, źle zrobiłem, że udało się zorganizować w czasie ostatniej konferencji ARISS na żywo przekaz wideo z ISS, bo zamiast naszej stacji w Polsce, odbieraliśmy transmisję przez stację naziemną we Włoszech? Wytłumacz to ludziom, do których przemawiał na żywo astronauta z pokładu ISS. A skoro źle zrobiłem to przepraszam!

Dodam tylko, że nie był to kontakt ARISS, tylko wykorzystanie sprzętu ARISS na potrzeby konferencji i coś a’la spontaniczna łączność jednokierunkowa w paśmie radioamatorskim na 2395MHz.

No dobrze, trochę posmęciliśmy... wiec teraz uprzejmie donoszę iż dziś łączność z ISS trwała podczas trzech przelotów.
Dwa przeloty były z nadawane wizją w paśmie amatorskim z ISS. Wszystko działo się w zasięgu radiowym Polski. Ktoś to odebrał?