Jak zmierzyć rezonans odcinka przewodu mając dostęp tylko do jego końca?
Jakieś pomysły?
    sp7ivo pisze:

    ... Przypomniałem sobie, że kiedyś też robiłem podobną symulację w Mmana i faktycznie częstotliwość rezonansowa ulegała zmianie.
    ....
    Ale jak to sprawdzić czy faktycznie przy tych długościach tyle ma? Zwłaszcza, że przewód ma izolację igielitową i należy dokonać korekty długości. O ile?
    B. sp7ivo
    ...


Przestrzegam przed modelowaniem nisko zawieszonych elementów w MMana. Daleko bardziej nadaje się do tego 4NEC2 i inne modelery oparte o algorytm NEC. (Nie zmienia to przydatności MMana w innych aspektach).
Przewód izolowany daje się modelować własnie w 4NEC2.

    sp7ivo pisze:


    P.S. Przyszedł mi do głowy taki pomysł. Na końcu mierzonego elementu umieścić neonówkę i na drugiej antenie lub na wibratorze tejże, "przejechać" nadajnikiem poprzez interesujący zakres częstotliwości. W miejscu rezonansu neonówka powinna zaświecić najjaśniej. Pytanie tylko na ile taki pomiar mógłby być wykonalny i z jaką dokładnością?


To metoda w oparciu o zasadę strzałka linii Lechera. W czasach zamierzchłych uzywano jej gdy nie było dostępu do częstościomierzy. Bada się węzły i strzałki fali stojącej w linii zasadniczo dwuprzewodowej ale pomiar tą metodą jest mozliwy także w linii jednoprzewodowej.

R.


  PRZEJDŹ NA FORUM