TYT MD-9600
Czy ktos pracowal na tym radiu?
Następna porażka. Uporczywe stukanie w głośniku po każdym zakończeniu transmisji. I to mimo ściszonej głośności, stukanie słychać dwa pokoje dalej. Pytanie czy tak u mnie tylko jest bo mam jakieś stare oprogramowanie, czy też da się to załatwić jakąś opcją w menu ustawień ?

Dodam następną rzecz.

Najnowszy soft ze strony producenta wgrany między innymi dlatego gdyż wczoraj miałem pierwszą zwiechę podczas włączonego skanowania. Objaw taki, że nic nie zmienia się na wyświetlaczu a radio nie odpowiada na żadne przyciski. Jedynie twardy reset. Dzisiaj na nowszym sofcie znów była zwiecha przy skanie.

Do tego zdaję sobie sprawę, że jednak z tych wszystkich niedociągnięć najbardziej mnie wkurza to stukanie w głośnik podczas zakończenia transmisji. To tak jakby squelch nie zdążył zadziałać.

W takiej sytuacji dziwię się jak osoby a w zasadzie osoba, która wypowiadała się przede mną i ponoć woziła to radyjko jakiś czas w aucie nie zauważyła takich rzeczy ? Nie sposób tego nie zauważyć. Chyba, że ja mam inne urządzenie albo jestem w ogóle inny i bardziej wymagający ?

Po słuchaniu przeróżnych transmisji w DMR przez kilka dni, mogę wszem i wobec stwierdzić, że jakość dźwięku jest w 80% beznadziejna. Nie wiem jak ludzie mogą się tym zachwycać ? Bo oczywiście super, mamy TDMA, szczeliny czasowe, kanał 12,5 kHz, który nam się dzieli na 2x6,25 ale nie ukrywajmy sama jakość jest bardzo zła. W zasadzie próbkowanie powoduje skomputeryzowanie dźwięku i mamy wrażenie jakbyśmy słuchali mp3 o bardzo niskim bitrate. Przed zakupem urządzenia z DMR oglądałem trochę filmików na YouTube na temat DMR i D-Star gdzie były przykładowe transmisje. Był taki filmik gdzie gość rozmawiał na direct z kolegą i stopniowo obniżał moc nadawania. Gdy ustawił 100mW i był dosłownie na granicy zasięgu to przekaz pogorszył się drastycznie, stał się "mlazgawy" i "bełkotliwy" tak jak przy odsłuchu mp3 o niskim bitrate. Myślałem, że właśnie tak to funkcjonuje.

Tak jak pisałem już wyżej "nie kupuję" tego. O wiele lepiej słucha się analogowego dźwięku niż "tego czegoś". I nie wiem czy tu problemem są urządzenia na naszych przemiennikach czy jak ? Muszę jeszcze zrobić więcej prób w direct.

Dodam, że instalacja antenowa u mnie jest sprawna a przemienniki dosyć blisko.


Sorry za zrzędzenie ale coś do tego DMR nie mogę się przekonać.


  PRZEJDŹ NA FORUM