Może mocno powiać w czwartek i piątek
    frantastic pisze:

.......Oprócz powierzchni "żagla" antena a szczególnie z długimi elementami czynnymi i biernymi może być podatna na wibracje tych elementów a te wibracje będą mniejsze przy ustawieniu bokiem. Trzeba to zaobserwować i ewentualnie wytłumić przez wciągnięcie w rurki odpowiedniego sznurka lub ustawiać bokiem.

Nie wiem jakie masz doświadczenia z antenami kierunkowym ale z mojego wieloletniego doświadczenia z rzeczonymi antenami wynika że elementy anteny kierunkowej wibrują non stop. Również w czasie flauty.
Ustawienie anteny kierunkowej np. Yagi bokiem do wiatru powoduje nie tylko wibrację ale totalne telepanie grożące połamaniem owych elementów. Z takiej opresji czytaj warunków atmosferycznych jakie dotykają moją lokalizację moje anteny ustawiane zawsze przodem anteny do wiatru, najkrótszym elementem(szkodliwe działanie wiatru rozchodzi się łagodniej i jest mniej szkodliwe dla anteny)niż ustawienie bokiem. Takie zalecenia ustawienia anteny jest również polecane przez producentów owych anten.

Nie odbieraj mojej wypowiedzi jako narzucanie komukolwiek czegokolwiek, jak tak postępuję i moje anteny jak do tej pory przeżyły wszelkie kataklizmy i są w dobrej kondycji, czyli jest total cacy.

Było pytanie była odpowiedz.