Jakie pasmo, jaki tani sprzęt na początek?
Gdybym miał wybrać jedno pasmo - byłaby to czterdziestka. W dzień bliska Europa, nocą pół świata.
Jeśli możesz powiesić dipol na czterdziestkę - zrób to. Praktycznie dowolny transceiver o standardowej mocy 100W będzie dobry, ale lepiej, by posiadał skrzynkę antenową. Jeśli masz taką możliwość powieś dwa dipole na 7 i 14MHz - dipol z siódemki pójdzie na trzeciej harmonicznej jako antena na 21MHz, ale pewnie będziesz musiał trochę dociągnąć skrzynką. Zatem transceiver to może być np. wspomniane FT450D (całkiem wdzięczne radio BTW), starszy, ale nadal popularny Icom 746, ewentualnie wspomniane 857d plus zewnętrzna skrzynka antenowa. Z czegoś takiego na czterdziestce masz Europę jak na dłoni, na dwudziestce dowołasz się do niejednego deiksa. Zewnętrzną skrzynką dociągniesz antenę do pracy na 18MHz, nie będzie miała super sprawności, ale nie będzie też tak źle. Z dipola mnóstwo ludzi nadawało i jeszcze długo krótkofalowcy nadawać będą.

@EI2KK - W sprawie KD9WZO oraz nestorów, którzy cały swiat trzy dekady temu na prostym sprzęcie robili - zauważ proszę, że oni to robili na telegrafii, a do tego poziom zakłóceń od elektroniki był o wiele mniejszy niż obecnie. 5W na CW odpowiada mniej więcej 100W na SSB. Wg mnie ten stosunek jest jeszcze korzystniejszy dla telegrafii, ze względu na możliwość odbioru sygnałów znajdujących się poniżej szumu.

@Cinol76 - Działaj, ważne byś zaczął być aktywny na pasmach. Choćby na tej jednej czterdziestce. Gdy nabierzesz wprawy, rozważ mimo wszystko nauczenie się telegrafii. Po przejściu przez najtrudniejszy moment nauki zobaczysz jak sprawna i fajna to jest emisja. Odkąd chociaż trochę umiem CW, znacznie rzadziej udzielam się na fonii. 100W na telegrafii zapakowane w miarę sensowną antenę to prawdziwa petarda w porównaniu SSB.


  PRZEJDŹ NA FORUM