"Maria" poważnie uszkodziła antenę w arecibo
Trudno dzielić wieści z trasy huraganu Maria na smutne i smutniejsze, czy złe i dobre, ale ta akurat jest dosyć szczególna.
Joe K1JT podał informację uzyskaną wczoraj od WP3R.
Na wyspie generalnie nie ma prądu i nie działa jakakolwiek łączność poza amatorską.
Huragan Maria poważnie uszkodził antenę radioteleskopu w Arecibo. Nastąpiło złamanie pomostu kablowego, który spadając w dół wybił w czaszy anteny solidne dziury. Personel obserwatorium jest bezpieczny.

Wiadomość jest o tyle istotna, że od pewnego czasu była mowa o zamknięciu obserwatorium w Arecibo. Takie uszkodzenia mogą przypieczętować los obserwatorium, a przede wszystkim anteny, która przypomnę kolegom, w 2010 roku była wykorzystana do amatorskich łaczności EME.
W tym roku pojawiła się plotka o ponownej ekspedycji, ale jak się okazało był to klasyczne Fake.
Jednak od pewnego czasu Joe K1JT czynił starania, aby KP4AO (znak stacji z Arecibo) znów pojawiło się w eterze. Teraz jest to pod znakiem zapytania.