Antena do satelit
    SP6LTD pisze:

    To może wyjaśnij dokładniej poniższe. Może spadnie na mnie jakieś objawienie.
    ->
    1. Co to jest "Ćwierćfalowy tłumik common mode"?
    2. Dlaczego "jeżeli ta "cewka" nie ma uziemionego końca to nie będzie działać jako symetryzator!."?
    3. Jak działa symetryzator w antenach na nośniku nieprzewodzącym?
    4. W jaki sposób realizowane jest w opisywanej antenie dopasowanie impedancji?




To są absolutnie podstawowe sprawy i wymagają nie objawienia tylko nauki, co zasadniczo nie jest szkodliwe.
Z objawieniami bywa natomiast różnie pan zielony

1. Jak działa ćwierćfalowy tłumik common mode:
Działa dokładnie tak jak transformator ćwierćfalowy zwarty na końcu. Zwarcie do masy oplotu powoduje, że widziana od wejścia impedancja dla prądu niezrównoważenia jest b. duża. Prąd ten płynie po powierzchni kabla i jest dzięki temu tłumiony na długości dławika.
Trzeba jednocześnie zauważyć, że zwarcie oplotu do masy nie wywołuje skutku w przepływie prądu do anteny. Ten prąd płynie żyłą środkową i po wewnętrznej stronie oplotu i nie jest tłumiony.

2. Dlaczego "jeżeli ta "cewka" nie ma uziemionego końca to nie będzie działać jako symetryzator!."?
Dodać należy, że długość uzwojenia cewki wynosi 1/4lambda. Jeżeli jej koniec nie jest zwarty do konstrukcji metalowej to działa nie jak dławik ćwierćfalowy lecz jak cewka indukcyjna o parametrach określonych przez indukcyjność własną i pojemności międzyzwojowe tworząc obwód LC charakteryzujący się częstotliwością rezonansu własnego.
Dla typowego choke-baluna na dwójce potrzeba około 45cm kabla który jest zwijany w cewkę zwykle ściśle zwój obok zwoju. Tak utworzony dławik ma rezonans własny na częstotliwości około 300MHz powyżej której traci swoje własności jako cewka i zachowuje się jak kondensator. W paśmie 2m wpływ pojemności międzyzwojowej jest o tyle zauważalny, że wypadkowa impedancja nadal ma charakter indukcyjny i wynosi około 300-400omów. (Ile wynosi XL dla f=144MHz idealnej cewki zostawiam do policzenia we własnym zakresie). Nie jest to wiele ale zapewnia tłumienie prądu common mode około 15-20dB dla typowej 50-cio omowej anteny i jest zasadniczo do przyjęcia. Pojemność międzyzwojową można istotnie zmniejszyć usuwając z kabla koncentrycznego powłokę PCV/PE i nawijąc cewkę z pewnym skokiem. Poprawia to własności dławika na dwójce ale nadal nie jest wystarczające dla poprawnej pracy w paśmie 70cm.

3. Jak działa symetryzator w antenach na nośniku nieprzewodzącym?
W antenie na pasmo 2m wystarczający może być dławik z przykładu.
W przeciwnym wypadku należy zastosować:
-> symetryzator pętlowy - najczęściej stosowany w antenach na jedno pasmo (w antenach 2-pasmowych jak przykładowa - nie ma zastosowania)
-> Pawsey Stub
lub lepiej -> sleeve balun
Odsyłam do internetu, dla zaznajomienia się ze szczegółami konstrukcyjnymi.
W antenach na pasmo 70cm sleeve balun obok symetryzatora pętlowego stosuje się z wyboru.
Ponieważ na 70cm sleeve balun konstrukcyjnie jest bardzo krótki 1/4lambda x wsp. skrócenia ~ 10-13cm długości, najkorzystniej wykonać go jako 3/4 lambda, działa wtedy skutecznie również na dwójce.

4. W jaki sposób realizowane jest w opisywanej antenie dopasowanie impedancji?
Antena z przykładu ma impedancję 50omów i problemem jest symetryzacja a nie dopasowanie impedancyjne.
Btw. gdyby ta antena zamiast dipola prostego (rozciętego w środku) miała dipol pętlowy, ze względu na niekrytyczne parametry w ogóle nie wymagałaby jakiegokolwiek symetryzatora (prąd asymetrii w dipolu pętlowym szacuje się na ok. 4% prądu w antenie). Kabel koncentryczny można wtedy bez istotnej szkody dla parametrów anteny zapiąć bezpośrednio na zaciski dipola.

R.


  PRZEJDŹ NA FORUM