Delta SP7LA - duże szumy
    SO7AFK pisze:


    ...jakiś czas temu wykonałem antenę delta wg. SP7LA. ... Z wyłączonym przedwzmacniaczem na 80m ok. 7-8S, na 40m 6-7S na 20m w zależności od dnia 0-3S. Antena wisi dość nisko, ok 6-7m, w odległości 40m od domu...


Na początek, wykres. Przedstawia zależność naturalnego szumu atmosferycznego od częstotliowści i kąta z jakiego ten szum przychodzi (te krzywe na wykresie). Na osi pionowej - moc szumu termicznego na 1Hz szerokości pasma.


Analiza:
Nisko zawieszona delta ma wysoki kąt promieniowania Przyjmuję kąt z jakiego dochodzi szum - 80 stopni.
Dla pasma 80m moc szumu termicznego wynosi około -140dB/Hz.
Ponieważ odbiornik ma filtr o szerokości zapewne ok. 2,5kHz, moc szumów na wejściu odbiornika wyniesie:

P= -140 + 10log delta(f)
dla delta(f)= 3000Hz -> P = -140 + 34 = -106dBm przyjąłem delta(f) 3kHz bo łatwo się liczy w pamięci. (dla filtru 2,5kHz dużej różnicy nie ma).
dla standardowej oporności 50 omów -106dBm odpowiada napięciu ok.1,5uV (z pamięci)
Przeciętny rx ma czułość rzędu 0,1-0,3uV. S-metry skalowane są różnie, zwykle dość optymistycznie. Chyba się wiele nie pomylę gdy założę, że S1 odpowiada 0,2uV na skali.
Przy takim założeniu napięciu 1,5uV odpowiada S3-S4 na skali s-metra. Tyle pokaże s-metr w warunkach idealnych.
Jeżeli twój odbiornik pokazuje S7-S8 to moim zdaniem, jest to naturalny poziom szumu "cywilizacyjnego" na osiemdziesiątce i musisz się z tym pogodzić jeżeli używasz anten praktycznie izotropowych do jakich trzeba zaliczyć powszechnie używane nisko zawieszone anteny dipolowe niezależnie od typu. Zasadniczo nic z tym nie można zrobić. dla komfortu odsłuchu, skuteczne jest jedynie włączenie tłumika na wejściu. 10-20dB wystarczy do pracy ze stacjami lokalnymi i europejskimi. Na deiksy - zainstaluj sobie Beveridge'a albo jakiś modny wynalazek w rodzaju K9AY albo coś podobnego.

R.



  PRZEJDŹ NA FORUM