Nasłuch cyfrowy, jakie radio.
    leszekkopinski pisze:

Heh, niektóre wypowiedzi są śmieszne.
    Po co mi to? Po nic. Lubie sobie włączyć w domu nasłuch i słuchać. Interesuje mnie to, sprawia mi frajde i fajnie wiedzieć co się na mieście dzieje.
    Czy to takie trudne do pojęcia?
    Nie doszukujcie sie niewiadomo czego. Mam baofenga od 1,5 roku i ani razu nawet nie korciło mnie by dotknąć przycisk PTT.

A interesuje mnie transceiver bo nie neguję, że najdzie mnie chęć na pozwolenie, by nawiązać kilka łączności w pasmach amatorskich.

Szanowny Kolego, ja Tobie doradzę rzecz prostą. Jeśli możesz sobie jakoś wygospodarować choć godzinkę dziennie przez 2 tygodnie to polecam od razu zrobić pozwolenie radiowe. Wbrew pozorom procedura nie jest nazbyt pokomplikowana i jeśli tylko masz trochę czasu to spokojnie wszystko ogarniesz i być może już na przełomie listopada i grudnia będziesz miał swoje pozwolenie.
A teraz kolejno:
1. Wejdź na stronę Urzędu Komunikacji Elektronicznej i pobierz wniosek o dopuszczenie do egzaminu na świadectwo operatora klasy A KLIK
- Wybierz odpowiednią dla Ciebie sesję egzaminacyjną z Harmonogramu dostępnego TUTAJ - pamiętaj, że wniosek Twój musi zostać wyslany do UKE minimum 14 dni przed terminem egzaminu(decyduje data stempla pocztowego)
- Wysyłasz wniosek o dopuszczenie do egzaminu w wybranej sesji wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty na kwotę 75 PLN
- Pobierasz ze strony UKE aktualny Katalog Pytań Egzaminacyjnych i wkuwasz go tak jak się to zwykle robi z materiałami do kolokwium na studiach. Zakuć, Zdać, Z głowy wesoły . Spokojnie przez te minimum 14 dni jesteś w stanie przyswoić te...,,niezwykle przydatne informacje" w rodzaju ,,Pierwszym Prezesem PZK był..." oczko
- Wchodzisz na stronę ICAO i przyswajasz sobie literowanie - KLIK
- W wyznaczonym terminie stawiasz się na egzamin. Piszesz test 20 pytań i potem masz miłą pogawędkę z Urzędnikiem UKE - do tego dobrze jest przyswoić sobie literowanie ICAO oraz tzw. ,,Bandplan" czyli zakresy częstotliwości dostępne dla krótkofalowców (są w pytaniach testowych)
- Zdajesz egzamin i po około 2 miesiącach masz w domu Świadectwo Operatora Urządzeń Radiowych Klasy A
- Mając już ten kartonik ze świadectwem (a często Urząd jest tak miły, że mailowo przesyła numer świadectwa i datę jego wydania dużo wcześniej zanim dokument dostaniesz do ręki) pobierasz sobie TEN WNIOSEK o pozwolenie kategorii 1. i wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty 82 PLN wysyłasz do UKE. W wniosku wybierasz sobie znak(czyli to jak chcesz być określany w eterze) z puli znaków wolnych - takich, których nie ma w wykazie w Bazie Amator.uke.gov.pl
- Po około miesiącu masz w ręku pozwolenie i możesz pracować w eterze/obsługiwać TRX choćby tylko do nasłuchu
Całość kosztowo wyniesie Cię 157 PLN + koszt dojazdu na egzamin, czyli w granicach 200 PLN jesteś w stanie ogarnąć sobie pozwolenie i mieć je choćby w szufladzie na potem. Świadectwo Operatora masz ważne dożywotnio a pozwolenie masz ważne 10 lat.
Jak kręci Cię nasłuch to polecam też zainteresować się świadectwami operatorskimi morskimi i lotniczymi - poza porcją ciekawych informacji pozwolą Ci one obsługiwać odpowiednio morskie i lotnicze TRX.
Więcej info znajdziesz: Świadectwa Morskie oraz Świadectwa Lotnicze
*Przy Świadectwach lotniczych niezbędne jest szkolenie oraz egzamin składa się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego przed komputerem (jest pula 50 pytań i z tego na egzaminie jest 12). Jeśli byś miał jakieś pytania odnośnie gdzie robić szkolenie i gdzie znaleźć pytania egzaminacyjne pisz śmiało - w Kwietniu przechodziłem tę procedurę i mam dość świeże informacje.