Świat Radio i zakup
gram.pl i zakup poprzez internet
    sp9uxy pisze:

SQ9JXT pisze:

Ciekawe, że wtedy można dać....kumplowi z klubu, a normalnie to nie.

Napisałeś że każdy dostaje to po co sobie pożyczać?

Ależ oczywiście, nie trzeba pożyczać - dobrze doprecyzowałeś. Każdy ma prawo otrzymać kopię do poczytania. Sens praktyczny jest taki sam jak gdyby dostała tylko jedna osoba a dała do przeczytania innym. Zysk/strata wydawnictwa jest dokładnie ta sama. W przypadku drukowanym jest już inaczej. Jest jedna sztuka i trzeba ją pożyczać między ludźmi. W takim przypadku wydawnictwo też sprzedało tylko jedną sztukę a czyta dajmy na to 20 osób.

Dokładnie tak samo jak prenumeratę pisma zamówi szkoła, uczelnia, zakład pracy, czy jak wyżej pisałem klub krótkofalarski. Każdy kto należy tedy do takiej organizacji ma prawo czytać sobie taki periodyk. Czytanie drukowanego pisma jest możliwe tylko przez jedną osobę naraz. Zatem aby następny członek/pracownik/uczeń/student mógł przeczytać trzeba go zwrócić i kto inny wypożyczy. W przypadku pisma elektronicznego raczej nie ma takiej możliwości, bo każdy sobie przed czytaniem wgrywa na dysk i czyta.

Nie może tu być mowy o żadnym piractwie jak ktoś sobie niżej ubzdurał! Jest to tzw. dozwolony użytek: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_użytek
Za chwilę dojdziecie do wniosku, że jak ja kupię gazetę i dam ją do poczytania żonie, matce, bratu i koledze to popełniam przestępstwo! To nonsens, gdyż dawno to zostało uregulowane prawnie - patrz link wyżej. Wolno tak robić. Kupiłeś pismo i ono jest już Twoje a nie wydawnictwa. Jedyna rzecz jakiej nie wolno Ci robić to rozpowszechniać jej treści i czerpania z tego tytułu zysków. Jak kupisz pismo to masz prawo dać koledze do przeczytania, ba nawet możesz dać dziesięciu swoim kolegom do przeczytania i nie naruszasz żadnych praw. Trzeba prawo czytać ze zrozumieniem a nie opowiadać jakieś bajki.

Pozdrawiam!