Windom
city
    sp9fys pisze:

    Te dwa dodatkowe dławiki które zastosowałeś w celu stłumienia zakłóceń. Jakieś szczegóły konstrukcyjne, jeśli można prosić; na czym i ile przewodu?...


Rdzenie dla tych dwóch dławików mają średnice zewn. ok. 40mm i wykonane są z materiału A5 (o ile mnie pamięć nie myli). W razie potrzeby: http://www.ferity.cz/materialy/cross_ref_list.pdf .

Wybrałem je z lenistwa, gdyż mogłem przewlec przez nie 12 zwojów kabla RG58 bez potrzeby zdejmowania wtyczki BNC. Gdyby nie ta wtyczka, posłużyłbym się nieco mniejszymi FT140-43.

Impedancję mają prawie że identyczną na 7 i 14 MHz: ~5 kOhm (Transmission loss -34 dB).
Przy nadawaniu wygaszają niedobitki common mode current (jaki jest prawidłowy polski przekład tego określenia: prąd wspólny? współbieżny? antenowy?) pozostawione przez dławik głównyJak widać nie wydziela się w nich wielka moc (0,37W w dławiku bliższym anteny), więc nie muszą być masywne.


Przy odbiorze zaś stanowią (jakąś) zaporę dla zakłóceń zaindukowanych w domu na kablu.
Obydwa rysunki dla 14 MHz. Dla 7 MHz poziom prądu common mode (nadawanie) jest mniejszy. Przy odbiorze na 7 MHz dławiki tylko nieco skuteczniej gaszą zakłócenie niż na 14 MHz. W razie potrzeby można grać odległościami dławików lub ewentualnie dodać jeszcze jeden bliżej domu (lub na wyjściu z domu).


  PRZEJDŹ NA FORUM