Stacje kontestowe, Złe zachowanie na paśmie.
  sq9kdt pisze:

   SP95094KA pisze:

   Mam takie pytanie ?

   Skąd to kto wie na odległość, ile dana stacja do anteny pruje ?
   I że na pewno niezgodnie z przyznanym limitem

   Skąd na odległość wiadomo, że np stacja pracująca z mocą 500 W nie pruje tej mocy do bardzo "wydajnego" systemu antenowego
   Bo operatora stać na drogą i wydajną antenę i nie ma powieszonego nieśmiertelnego dipola A działką z dipolem trudno kręcić
   Więc trudno też konkurować z tym co ma i co go stać


   Nie piszę tego złośliwie
   Pytam tylko na jakich przesłankach się ktoś opiera, twierdząc, że akurat ta stacja pracuje niezgodnie z limitem mocy   Kłaniam się  Na podstawie tego że stacje często podają zapytane lub nie jaką mocą pracują. Lub patrząc na QRZ.COM też często wrzucają zdjęcia swoich stacji gdzie widać QRO , a na innym zdjęciu widać jaką anteną dysponuje, albo opisuje swoją stacje. Często też słychać po szerokości pracy takiej stacji ( słyszalność na boki np po 10 khz)Szerokość pasma.o niczym nie świadczy, można mieć 5W i przesterowany stopień i będzie szło po 10kHz w górę i dół.

Są zawody w których są określone wycinki pasm i wykroczenie poza skutkuje dykwalifikacja, alendanto przypadki marginalne.

Niestety w ferworze walki często tak się zdarza że ktoś kogoś podepcze, nie zawsze wynika to ze złej woli. Często propagacja tak się ułoży lub ktoś jest obrócony antena w innym kierunku, lub np nadaje na GP a słucha z danego kierunku na BV.

NIE ma co płakać. Jest dużo miejsca dla wszystkich. To że ty chciałeś tu i teraz bo tak powołać dx też jest zachowanie nie fair, spojrzeniem tylko na swój koniec nosa. Jest kalendarz zawodów i każdy wie kiedy i co się dzieje. Poza tym nie mamy tylko 2 pasm. Mnogość pasm WARC pozwala nie budzić się nie będąc partycypantem zawodów. Poza tym często jest tak że zawody są np tylko rtty, czy np SSB i na innych wycinkach łatwo znajdziemy miejsce dla siebie.

Jak to mawiają przepisem na szczęście jest nie spinać i nie szarpać smyczy oczko

Można Tupac nogami i się irytować, a można pójść na inne pasmo, lub spróbować innej emisji o której jedynie słyszeliśmy i odkryć nowe horyzonty.


  PRZEJDŹ NA FORUM