Okulary/szklo powiekszajace do lutowania
    sp4skp pisze:

Henryku czy takie okulary zdają egzamin np przy lutowaniu elementów SMD. Często w opisach jest napisane, że przedmiot by był ostry musi być w odległości 5-10 cm od okularów a w takiej sytuacji trudno operować lutownicą.
    Tadeusz

Witam.
Tego typu "okulary czołowe"pierwsze kupiłem chyba ze dwadzieścia lat temu w sklepie z okularami.
To było bardzo drogo!!.
Teraz są dostępne na Allegro w śmiesznej cenie i mają boczne podświetlenia.
Ja nie korzystam z tych lampek i je odpinam.
Odpinam też soczewkę mono zewnętrzną.Korzystam tylko z wewnętrznych soczewek podwójnych odchylanych do wewnątrz.
Stałe pozwalają mi oglądać nawet z odległości około jednego metra z niewielkim powiększeniem,natomiast dwie równolegle dają już powiększeniu około x 2,3 z odległości około 20 cm.
Napewno jest to uzależnione od "jakości"wzroku użytkownika,hi.
Ja z takimi lutuję,piłuję i nawet korzystam przy obrabiarkach w narzędziowni przez parę godzin i nie męczy mi oczu.
Mam kolegów co nie potrafią z nich korzystać.
To może być uwarunkowane rozstawem osi oczu.
Do czytanie zwykłe okulary używam 3 "diopri",a do komputera 2,5 "diopri".
W sprzedaży oferują też "okulary lornetkowe",niestety to nie są okulary tylko dwie lupy niezależne i nie da się z nich korzystać jednocześnie.
TYLKO MONO!!Takie prawdziwe jak używają lekarze przy operacjach nie spotkałem w ofertach.
Można też kupić za niewielkie pieniądze mikroskopy techniczne(dwu okularowe)do powiększeń rzędu x 10 i więcej.
Trza tylko zwrócić uwagę na odległość i pole widzenia oraz czy nie odwracają obrazu,hi.
73 Henryk
ps.soczewki są plastikowe!!,zdaje się polistyrenopodobne,reagują na aceton !!.oczko