SP9UOB-P30 wystartował
Ciekawy aspekt to bilans mocy versus waga anteny i choć KF bardzo byłby interesujący dla zwiększenia zasięgów odbioru to chyba jednak UHF i gęsta sieć odbiorników naziemnych wydaje się być najłatwiejszym rozwiązaniem.

Warto by policzyć ile energii potrzeba na nadanie ramki (logu) na KF (w danym modzie cyfrowym) a ile na UHF taką Contestią. Tomek było-nie-było wybrał Contestie zamiast Domino EX bo ma inny Vario kod gdzie krótsze są duże litery i cyfry. Była też spora dyskusja czy ramek nie kodować (kompresować) by były krótsze (lecz tym samym nieczytelne). Tam na 15 tyś mnpm każda optymalizacja jest ważna. By nad oceanem nie tracić kontaktu przydał by się KF ale które pasmo, jaka antena, jaka modulacja, kodowanie ?

Balony z JT9 i WSPR to były : http://picospace.net/


Co do (jeszcze) "problemu Daniela" to nie wiem czy pamiętacie, że Habitat (spacenear) jest słabo odporny na atak i ktoś już sie bawił w podsyłanie fałszywych ramek przez Internet. Więc cała ta statystyka stacji odbiorczych (...) Było też tak, że legalnie podsyłane "zielone" ramki nie nabijały statystyki. Więc naprawdę Danielu w tej zabawie chodzi głównie o balon i nie przejmowałbym się statystykami. Można sie oczywiście umówić że w konfiguracji FLDIGI będziemy wpisywać zmodyfikowany znak, zmodyfikowaną lokalizację (taką jak web-sdr przez którego słuchamy) ale to resztę średnio interesuje. Mogę nawet przypuszczać, że znaleźli by się tacy, którzy "przejmowali by" web-sdr'a by poprzeszkadzać jak by wiedzieli z którego w danej chwili ktoś dekoduje.
Podobna kwestia to oznaczanie własnym znakiem zdekodowanej pozycji profesjonalnych sond pogodowych. Mógłby też ktoś to kwestionować "bo payload jakby do kogo innego należy" oczko i pasmo nie to oczko ... uff

Owszem czasem warto "zapytać" jakie to anteny i jaki sprzęt pozwalają słuchać poza horyzontem (zdarza się przy Contestii nawet dość często) - tak dla porównania dlaczego moja stacja już nie dekoduje a kolegi tak oczko


  PRZEJDŹ NA FORUM