Duobander a może nie.
    SP906120 pisze:

    Witam Koledzy,

    Stoję przed zakupem pierwszego radia na 2m oraz 70 cm i mam pytanie (ciach! ...)


Cześć

Z mojego doświadczenia podpowiadam:

1. Podstawa antena, ale taka do montażu stałego dwupasmowa. Ja używałem Diamonda X-30, Diamonda X-50, Comet też może być ;-) Jak kupisz dobrą antenę to zapomnisz o jej istnieniu. Antenę można zamocować nawet na balkonie na wysięgniku; można kupić gotowe wysięgniki. Długość anteny dopasuj do swoich możliwości montażowych i finansowych.

2. Dobre okablowanie anteny (fider) oraz dobre wtyczki - ja stosowałem kabel Flex 7 - średnica zewnętrzna 7mm - oraz dedykowane wtyczki M&P.

3. Dobry zasilacz - Ja stosuję znakomite zasilacze Janusza SP5CIB oraz Nissei 1230M (może być 1230B).

4. Radio - Proponuję upolować jakieś markowe używane czyli Icom, Yaesu, Kenwood, Alinco. Może być WOUXUN KG-UV950P którego też używałem i można go trafić za rozsądne pieniądze. Za 600 zł - 800 zł można spotkać z drugiej ręki Yaesu FT-7800 (używałem) lub nieco drożej FT-7900 (używałem) lub z dwoma VFO Yaesu FT-8800 (też używałem). Czasami pojawiają się na giełdzie Kenwoody TM-D700 z APRSem - też warto.

W dużym skrócie - najpierw antena potem reszta. To mogę Ci podpowiedzieć z własnego doświadczenia.
Chyba, że chcesz pójść moją drogą (czego Ci nie polecam) i kupić ręczniaka np. rozsądnego chińskiego WOUXUN KG-UV2D.

Aha! Baofeng/Pofung to raczej słaby pomysł na radio do pracy w mieście. Ono w zasadzie nie ma obwodów wejściowych i jest podatne na zakłócenia. U mnie odbierało router!

Pozdrawiam Cię.
Robert

  PRZEJDŹ NA FORUM