Trzy dipole
    sp5iou pisze:


    Jak już niema pomysłu co zrobić z antena to warto do krótkiego fidera dołożyć kilka czy kilkanaście metrów i przekonać się na własne oczy.
    Akurat tutaj nie jest to niezgodność teorii z praktyką.



Przykro mi, ale to co piszesz nie jest prawdą.....kluczową sprawą jest by impedancja obciążenia (anteny) była taka sama jak impedancja linii zasilającej (w naszym przypadku równa 50 Ohm) Wyjaśnione jest to w książce Z. Bieńkowski "Amatorskie anteny KF i UKF" w rozdziale "Zasilanie nierezonansowe" na stronie 130. I świetnym przykładem takiego zasilania była linia w Radiowym Centrum Nadawczym w Konstantynowie. Linia ta miała impedancję 120 Ohm dokładnie taka samą jak impedancja anteny. Do poczytania tu http://www.rcnkonstantynow.pl/test2/index.php?option=com_content&view=article&id=127&Itemid=108 i tu http://www.rcnkonstantynow.pl/test2/index.php?option=com_content&view=article&id=99&Itemid=107
Anteny które robię maja mieć w punkcie zasilania Z=50 Ohm a jeżeli konstrukcja samej anteny na to nie pozwala to wtedy robię dopasowanie (w punkcie zasilania) Wtedy kabel nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Zasilanie rezonansowe to zupełnie inna sprawa, ale i tak NIE DA się zrobić takiego dopasowania z linii 50 Ohm (dla standardu 50 Ohm) W opracowaniu które podałem wcześniej http://www.sp5ppk.waw.pl/files/strojenie_anten_jednopasmowych.pdf na stronie 4 jest to wyjaśnione wraz z podaniem przykładów i wzorów.






Wystarczy tylko podstawić odpowiednie wartości. Te same wzory i wyjaśnienia znajdziemy w książce Z. Bieńkowskiego w rozdziale "Zasilanie rezonansowe" na stronie 131 i 132.
Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM