Znak wywoławczy (HF, SN, SO, SP, SQ, SR, 3Z)
Cześć,

oto fragment zaleceń dla nowych krótkofalowców które przekazujemy na naszych kursach we Wrocławiu :
"

1. Wybierz jeden z prefiksów SP lub SQ - one będą najbardziej rozpoznawane międzynarodowo jako Polska.

2. Cyfra po prefiksie - najlepiej wybierz zgodną z tradycyjnym numerem okręgu/województwem, gdzie planujesz mieszkać i nadawać.

3. Wybierz sufiks składający się z 3 liter - jest to pewien standard, masz też wtedy do dyspozycji większy wybór kombinacji, unikniesz sytuacji mylenia Twoich sygnałów z inną stacją różniącą się numerem okręgu czy prefiksem.

4. Unikaj sufiksów zaczynających się na P, K, Z, Y, np. SP6PWR, SP6ZWR, SP6YWR, gdyż taki znak będzie sugerował, że nadajesz ze stacji klubowej.

5. Wybierając 3 litery sufiksu poświęć chwilę, aby upewnić się że podobna kombinacja nie występuje już z inną kombinacją prefiksu i numeru okręgu. (pomocna może być wyszukiwarka na stronach UKE)

6. Unikaj wybierania jako sufiksu ciągów literowych używanych w slangu amatorskim, np. QSL, QRM, AR, SK, PSE oraz wszelkich udziwnień, jak „H2O”, „HIHI” itp.
Według aktualnych przepisów mamy bardzo dużą dowolność w wybieraniu znaków, zostało zniesionych wiele ograniczeń. Wybierzcie sobie zatem taki znak, jaki tylko Wam się podoba, ale proszę! przeczytajcie z uwagą jeszcze raz powyższe rady aby dokonać wyboru świadomie. "

Do szukania wolnych znaków pomocna może być strona stworzona przez absolwenta naszego kursu Dominika SP6DLV :

Nauka testów i sprawdzanie wolnych znaków


  PRZEJDŹ NA FORUM