Aktywności radiowe na ISS
    SP5ULN pisze:

      sp3qfe pisze:

      Witaj Piotrze,

      Ciekawe eksperymenty. Te paski z eksperymentów wcześniejszych z Tobą Piotrze i innych raportów wychodzą, że pochodzą z przysłaniania przez panele słoneczne. ...


    Tak, tam może być, choć trudno to zweryfikować (by była potrzebna jakaś zaawansowana ponad miarę amatora symulacja ISS-a wraz z konfiguracją paneli).
    Jednak polaryzację można by zmierzyć (tak jak to się robi przy łącznościach EME, na dwa odbiorniki i dwie anteny) - to by był już niezła wskazówka czy efekt Faraday-a jest za to odpowiedzialny.

    Co by nie było - jakaś antenka, odbiornik i komputer wystarczą do zabawy w odbiór sygnałów z orbity.

1. Jak pamiętasz to samo zdjęcie odbierane przez cztery różne stacje zlokalizowane w Polsce w czterech różnych miejscach miały takiej samej szerokości pasy (silniejsze lub słabsze (z Twojej stacji) w rożnych miejscach na zdjęciu - zgodnym z kierunkiem lotu stacji i położeniem stacji.

2. Oto fotografie stacji wykonane przez Chystian'a Froshlin'a z tego samego miejsca na Ziemi: "Four views of second #ISS pass last night, a medium altitude pass (48°) that provides more angled perspectives. 0.2 ms mono in Celestron 8".".
Zwróćcie proszę na orientację stacji względem obserwatora.






Jak w czasie łączności ARISS, ustawią Ci stacja tak, że panele będą miedzy anteną na ISS, a anteną kierunkową na Ziemi, to bez przedwzmacniacza antenowego na maszcie i anten nisko-szumowych o dobrej skuteczności selekcji od kierunków bocznych i dobrym wzmocnieniu można zapomnieć o wysokiej jakości dźwięku.... o czym już kiedyś przekonali się uczestnicy bezpośrednich łączności z Polski.


  PRZEJDŹ NA FORUM