Współczynnik skrócenia - jak pomierzyć ?
[quote=SQ3SWF]
    SP8LBK pisze:

      m72 pisze:


      Z filmików wynika wprost że przy impedancji wyjściowej nadajnika 50Ω i kablu 50Ω jego długość nie ma znaczenia.

    NIEPRAWDA!!
    Kabel do anteny można wyliczyć z prostego wzoru na kabel półfalowy
    częstotliwość / 2 x wsp. skrócenia kabla.
    Jeśli znasz jego typ to znajdziesz w sieci kartę katalogową.
    Zakładam, że masz RG-58 lub jakiś z podobną izolacją miedzy żyłą a ekranem. Ten rodzaj izolacji ma wsp. 0,66.
    Dla częstotliwości 27,3MHz, długość fidera z RG-58 ma wynosić 9m lub wielokrotność.
    Gdybyś miał nawet jakiegoś nieznanego "cudaka" o wsp. 0,9, to długość fidera wynosi ok 12m i też nie będzie miał znaczącego wpływu.
    Wówczas masz 50om na gnieździe i tę samą wartość na zaciskach anteny. Antenę doprowadzasz do rezonansu zmieniając jej długość fizyczną.


Co to za mity z CB radia? oczko

Możliwe że chodzi Ci o półfalowy odcinek kabla - czyli długość fali/2 * wsp. skrócenia (z dzielenia czestotliwości nic dobrego nie będzie, bo zaraz nam wyjdzie, że na 23cm potrzebujemy pół kilometra koncentryka bardzo szczęśliwy). Taki odcinek o długości pół fali (lub jego całkowita wielokrotność) ma fajną zaletę, że nie transformuje impedancji. Czyli: mając nadajnik 50 Ohm i antenę 50 Ohm, możemy połączyć je z użyciem półfalowego kabla o praktycznie dowolnej impedancji. Jest to trochę partyzantka (albo sprytny sposób na wykorzystanie niepotrzebnego koncentryka 75 Ohm).

W systemach 50-ohmowych, kabli się nie "wylicza" - jeśli źródło i antena mają po 50 Ohm, to można je połączyć dowolnej długości kablem koncentrycznym i fala odbita nie ma tutaj prawa powstać. To że w praktyce anteny (szczególnie KF) mają inną impedancję - to już inna bajka. Wtedy następuje transformacja impedancji i można sobie taki system "stroić" długością kabla (uszczęśliwiać radio, tak żeby widziało 50 Ohm).

W sposób kontrolowany robi się to za pomocą odcinków o długości 1/4 i 1/12 fali, dobrym przykładem jest dopasowanie anten DK7ZB z 28 Ohm na 50 Ohm za pomocą ćwierćfalowego odcinka 37.5 Ohm (dwa równolegle połączone kable 75 Ohm). Wzory opisujące te zależności są dość proste.[/quote]

Po pierwsze, to piszemy tu o zakresie do 30MHz a po drugie nie zrozumiałeś o czym piszę.
Ja zrozumiałem jego wątpliwości tak:
Autor tematu ma radio z wyjściem 50 omów. Zrobił sobie antenę i nie ma pojęcia jaka jest jej impedancja wejściowa oraz, gdzie ma rezonans. Coś prawdopodobnie słyszał, że antenę stroi się długością fidera, bo tak nagminnie robią domorośli instalatorzy CB.
Mając jednak kabel kontrolny półfalowy, może spokojnie zestroić swoją antenę zmieniając jej fizyczną długość.


  PRZEJDŹ NA FORUM