Maszty pod antenę delta 84m
Wg mnie "szczytowa" rura nie powinna być cieńsza niż po zewnątrz 1" (25,4mm). I tu nie wykluczam włożenia do wewnątrz cieńszej w celu zwiększenia wytrzymałości na zginanie
Dolna spasowana do górnej. Nie podają jej średnicy, bo to zależy od asortymentu hurtowni. Nie polecam spawania w miejscu łączenia rur, bo taki spaw osłabia "górną" rurę i to miejsce może być najsłabszym ogniwem konstrukcji, tym bardziej, że ma to być stała konstrukcja.
Polecam wytoczenie pierścienia oporowego, który oprze się na krawędzi dolnej rury. Można też zastosować, to co ja stosuję http://www.ted.net.pl/osprzet-i-akcesoria/obejma-do-mocowania-odciagow-do-masztu.html mocowany na "górnej" rurze.
Zawsze te rury możesz użyć do innych masztów. Nie warto oszczędzać kilkudziesięciu PLNów.
Ktoś może napisać, że przesadzam, to niech uwzględni siły jakie działają na taką rurę podczas naciąganie kilkudziesięciu metrów linki antenowej. Wcale się nie zdziwię, jeśli i tak będziesz musiał dać jeszcze ze dwa odciągi do każdego masztu, aby doprowadzić maszty do "względnego' pionu.
Poza tym, staraj się uzyskać jak najwyższą wysokość. Minimum 15m od gruntu to jest minimalne minimum, bo im wyżej, to będziesz miał skuteczniejszą antenę.
Nie wiesz, nawet w pisane bajki, że antena na 80m powieszona na wysokości mniej niż 10m jest anteną skuteczną nawet o zasięgu krajowym. Owszem, czasem zrobisz QSO. Raz zrobisz QSO ze mną, ale 3x nie. To jest wszystko opisane np w książce SP6LB a praw fizyki nie da się łatwo zmienić.


  PRZEJDŹ NA FORUM