Telegrafy optyczne, semafory
John M0XIG od 2007 r. pracuje z miejsc, w których kiedyś w Anglii istniały stacje telegrafów optycznych. Zaliczył już 22 miejscowości na jednej z historycznych tras telegraficznych.

Od 1 do 7 lipca 2017 r. zamierza pracować pod znakiem GB5GHT z Great Haldon Shutter Telegraph, stacji sprzed ponad 200 lat.

Informacje o swojej aktywności w tym ciekawym przedsięwzięciu zamieszcza pod swoim znakiem M0XIG na QRZ.com. Zainteresowanych zachęcam do sprawdzenia biogramów poszczególnych stacji okolicznościowych Johna na QRZ.com.

Telegraf semaforowy, telegraf optyczny, telegraf Chappe czy telegraf napoleoński był systemem przekazywania informacji na odległość za pomocą sygnałów wizualnych, Odpowiednie układy skrzydeł, ramion, paneli, okien itp. umieszczano na wieżach. Można je było obserwować z dużej odległości i odczytywać ustawienia wyrażające zakodowaną wiadomość. Informacje kodowano za pomocą umówionego ułożenia elementów mechanicznych. System wynalazł w 1792 r. Francuz Claude Chappe wraz z braćmi. Widoczność ustawień ramion czy innych elementów (w zależności od systemu) ograniczały warunki geograficzne i pogodowe.

Telegrafia optyczna znana już była w starożytności: telegraf hydrauliczny, pochodnie czy sygnały dymne. Później stosowano systemy sygnalizacji flagowej i heliografy (lustra odbijające promienie słoneczne).

W kilku krajach powstały linie telegrafów łączące miasta w formie stacji przekaźnikowych. Francuska sieć Chappe składała się z 556 stacji na odległości 4.800 km. Funkcjonowała do 1860 r. W Anglii i Szwecji stosowano układ okiennic, w których otwierano lub zamykano odpowiednie panele.

W Polsce pierwsza linia telegrafu optycznego powstała na trasie Warszawa-Modlin w 1830 r. W 1835 r. zbudowano 146 przekaźników na linii Warszawa-Sankt Petersburg. Sieć ta zaczynała się na dachu Teatru Wielkiego. Z poziomu placu widoczny jest dziś taras małego balkonu, na którym przypuszczalnie znajdował się telegraf. Kolejny taki przekaźnik znajdował się na ulicy Nowolipki. W 1838 r. uruchomiono sieć telegrafów na trasie Warszawa-Moskwa, składającą się z 220 stacji, obsługiwanych przez 1320 operatorów.

Wynalezienie telegrafu elektrycznego wyeliminowało ten rodzaj łączności ok. 1880 r.

Stacja okolicznościowa pojawi się w moim kalendarzu lipcowym, który wystawię na Blogu najpóźniej 29 czerwca.


  PRZEJDŹ NA FORUM