Sequencer (144MHz)
przekaźniki 28V, zmiana układu
Ryszard, każde rozwiązanie, w którym przedwzmacniacz może znaleźć się na drodze mocy z trx niesie za sobą ryzyko jego uszkodzenia.
W tej sytuacji jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest rozdzielenie toru rx od tx w TRX i doprowadzenie mocy do anteny jedną linią koncentryczną, zaś drugą linią doprowadzenie do odbiornika sygnału z przedwzmacniacza z przekaźnika N-O umieszczonego przy antenie.
Większość stacji EME tak pracuje, tym bardziej że począwszy od 1.3 GHz w gorę, stosuje się polaryzację kołową gdzie oświetlacze mają osobny port rx i tx.
Pracując na 144 EME stosowałem rozdzielenie toru rx od tx w moim FT847 oraz oddzielną linię koncentryczną w torze rx. W ciągu kilku lat miałem dwukrotnie awarię przedwzmacniacza, przy czym raz mi go uszkodził piorun indukując napięcie w linii koncentrycznej, a drugi raz przedwzmacniacz 'padł' z nieznanych mi powodów.
73's de Staszek SP6GWB