Czy UHF/UKF może zastąpić CB radio?
    Cinol76 pisze:

    Na razie chcę sobie posłuchać co się dzieje. Przepisy znam z grubsza i ani myślę nadawać. Nie będę też ślepo składał wniosków, bo może się okazać że to zupełnie nie to czego oczekiwałem.
    To mówicie, że nie można sobie zwyczajnie porozmawiać na tych pasmach, nawet w kulturalny sposób? Czyli wymienia się suche informacje?

Witaj Kolego Cinol76, otóż spieszę Tobie przytoczyć treść jednego z przepisów obowiązujących w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej - chodzi dokładnie o pewien artykuł Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne.
I tak art. 149. tejże ustawy stanowi co następuje:
    art. 149. PT pisze:

    1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo--odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Jak więc widzisz przepis powyższy tyczy się wszystkich służb radiokomunikacyjnych - nie tylko amatorskiej.
W tym kontekście Twoja wypowiedź:
    Cinol76 pisze:

    W tym celu zamówiłem Baofeng UV-5R. Tanie, ale na razie chcę tylko słuchać(...)

Baofeng UV-5R to jest jak najbardziej urządzenie nadawczo-odbiorcze, stąd łapie się pod zapisy art. 149. PT - i tu nawet jak ,,tylko" słuchasz to i tak obsługujesz, bo dokonujesz włączenia/wyłączenia radia, wprowadzasz i zmieniasz częstotliwości, regulujesz szum, zmieniasz w razie potrzeby inne ustawienia - to wszystko łapie się w pojęciu ,,obsługa" i jak najbardziej wymaga posiadania świadectwa operatorskiego (pozwolenia nie, ale świadectwa tak).
Natomiast w przypadku ,,używania" radia amatrskiego bez stosownego pozwolenia zastoosowanie ma art. 208. PT:
    art. 208 PT pisze:

    1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
    2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
    4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
    5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

=====================================================================================================================
Nie piszę tego aby Ciebie zdemotywować, czy przestraszyć - to są podstawowe regulacje - obok np. Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości - , które każdy użytkownik eteru (także ,,mobilek walczący z krokodylkami" oczko powinien znać. Jak sam piszesz, jesteś CB-stą, a więc również radioamatorem - tylo, że z pasma 11 metrów - i to naturalne, że w pewnej chwili ciągnie do czegoś więcej.
Krótkofalarstwo naprawdę jest fajne i zawiera w sobie tyle różnych zagadnień, że w jednym poście tego opisać nie sposób - poznawanie ciekawych ludzi, rozwój ruchowy z ARDF, ciekawa historia, zagadnienia związane z łącznością kryzysową w sytuacjach takich jak np. Powódź z 1997 roku czy inne kataklizmy. APRS, Dstar/Fusion i społeczności lokalne, Hamnet - to tylko wybrane aspekty pasm amatorskich.
====================================================================================================================
Teraz kilka wskazówek na początek:
    Cinol76 pisze:

    jeśli uznam że warto to poszukam klubu w moich okolicach i będę drążył temat.

Po pierwsze - WARTO cool a po wtóre - z klubem daj sobie na chwilę obecną spokój, gdyż sensownie działają one właściwie tylko w Warszawie, Krakowie, Gliwicach - no może jeszcze w paru innych większych miastach - ale jest ich na tyle mało i niektóre są na tyle wyspecjalizowane w jednym aspekcie (np. wyprawy DX), że początkujący się tam poprostu zniechęci zamiast się coś dowiedzieć. Ponadto odległości i dostępność czasowa też gra rolę - szczególnie dla pracującego.
Na początek warto abyś przeglądnął sobie Oficjalną bazę pytań egzaminacyjnych na Świadectwo Operatora w Służbie Amatorskiej
To jest pełna baza z której generowane są egzaminy - poprawna odpowiedź jest podkreślona
Ucząc się na pamięć tej bazy pytań poznasz te najważniesze podstawy i łatwo dopełnisz wymogi formalno-prawne w kwestii posiadania radia.
Egzamin na świadectwo poza częścią teoretyczną generowaną na podstawie podlinkowanego dokumentu to także część praktyka - ale tutaj Tobie jako osobie obytej z radiem na CB prosto będzie się przestawić. Chodzi o kilka podstawowych aspektów poprawnego prowadzenia łączności i obsługi radia (np. poprawna kolejność wywołań, literowanie wg. standardów ICAO etc.)
Masz tu Harmonogram Sesji Egzaminacyjnych na rok 2017 - najbliższa jest we Wrześniu, więc masz czas aby na spokojnie nauczyć się podstaw i iść na ten egzamin (koszt to tylko 75 PLN a świadectwo masz bezterminowe). Inwestycja opłaca się, gdyż nigdy ie wiadomo co nam się przydać może.
    Cinol76 pisze:

    Po prawdzie to zaczęło się od zupełnie innego hobby, od....strzelania.
    Możecie zgadywać co ma wspólnego łączność z hobby strzeleckim, zagadka łatwa

Możliwości są właściwie dwie:
1. Jesteś żołnierzem WOT i podczas szkolenia zetknąłeś się z tematem łączności na KF/UKF
2. Uprawiasz ASG i podczas tego sportu stosujesz wszelkiego typu chińskie radia do łączności z zespołem
Tutaj taka moja uwaga: Przestrajanie radia dopuszczonego do obrotu w UE jako radia amatorskiego (np. Baofenga) na pasma PMR i podkręcanie mocy nadawczej radia na pasmach PMR do mocy większej niż 0,5 watt jest że tak powiem...śliskie prawnie i odradzam taką praktykę.
P.S. Jeśli interesujesz się strzelectwem, to pewnie gdzieś kiedyś pojawił się temat Patentu Strzeleckiego by PZSS - i tu naprawdę Egzamin na Świadectwo Operatora jest dużo prostszy, niż teoria na Patent Strzelecki.
P.S 2. Zamiast inwestowac w Baofeng-a zobacz sobie ofertę Skanerów Radiowych - urządzeń typowo odbiorczych np. KLIK , KLIK , KLIK
P.S 3. Aby sobie słuchać nie musisz nigdzie przynależeć, nie musisz za nic płacić i nie musisz mieć żadnej ,,licencji SWL" aby zdawać egzamin na Świadectwo Operatora także nie jest konieczny ,,staż nasłuchowy" czy ,,członkostwo w klubie".


  PRZEJDŹ NA FORUM