Niesamowita historia
    SP95094KA pisze:

    Jedynym charakterystycznym elementem, oprócz bardzo kiepskiego papieru, kartonu, jest:

    PSE, TNX wia PO Box 88 Moscow

    Karty z 1969 roku



Otóż to, tam rzadko były prywatne adresy z ZSRR, karty musiały przechodzić przez ten "pacztowyj jaśczik". A zatem informatorzy ZSRR otrzymali adresy domowe nadawców zagranicznych w tym tych z RFN, Danii, Francji, Belgii i Holandii. Bo tam ludzie podawali normalny adres do siebie do domu.

    SP4XYD pisze:

    TNX za info Marcin wesoły tak, to były ćwiczenia w połowie lat'90, z udziałem zaproszonych żołnierzy US Special Forces nawet-jest cały, długi ciekawy film na YT.Chyba był też podobny model z rodziny Clansman, z klawiaturą do szyfrogramów ? - gdzieś widziałem w sieci.


To jest prawdopodobnie PRC319 z procesorem EMU . Takie radio było nawet na Allegro swego czasu. Ma ciekawie zrobioną wzbudnicę fazową. Na Allegro trafił się też kompletny (i sprawny!) moduł EMU razem z jedną z takich radiostacji. Obecnie są to bardzo rzadkie urządzenia, o wiele rzadsze od popularnych i bardzo dobrych PRC320.

Sam moduł EMU wygląda tak:


Radiostacje z serii Clansman (PRC319, PRC320 i podobne) wyszły z użycia całkiem niedawno. Jeszcze trzy lata temu były używane przy szkoleniu kadetów razem z kodami szyfrowania i uwierzytelnienia BATCO, ostatecznie PRC320 wycofano z użycia we wrześniu 2015r. Następcą popularnych analogowych lub hybrydowych Clansmanów były radiostacje BOWMAN z cyfrowym hoppingiem. Początkowo były z tym problemy, stąd brytyjscy wojskowi ukuli rozwinięcie tej nazwy: "Better Out With Map And Nokia".


  PRZEJDŹ NA FORUM