SR9E AKCJA - REAKTYWACJA.
Pozwoliłem sobie zrobić mapki zasięgu dla tej lokalizacji. Użyłem adresu (ul. Norwida w Będzinie) podanego przez SP9HTY na QRZ.com. Po wejściu na google maps widać w widoku 3D, że jest to budynek parter + dwa piętra czyli powiedzmy, że antena będzie wisiała na wysokości 11 metrów nad gruntem. Według danych SRTM wysokość terenu w tym punkcie to 290,3 metra no chyba, że przemiennik będzie stał na jakimś wyniesionym obiekcie, który jest własnością SP9HTY ale powyżej jest wyraźnie napisane, że chodzi jednak o dom. Jeżeli jest to inna lokalizacja to dajcie na @ adres i współrzędne to zmienie w symulacjach

// Wszystkie obrazki są klikalnymi miniaturami

Tutaj są parametry stacji w RM



Tutaj są ustawienia symulacji


strzałka Symulacja została zrobiona dla kierunku Mobil nadaje -> przemiennik słucha Zwracam na to uwagę gdyż w najnowszych wersjach RM zostało zmienione zachowanie sekcji "Kierunek linku" w tym oknie. Kiedyś odnosiło się do stacji stałej z lewego panelu a teraz do stacji mobilnej
strzałka Stacja mobilna to 25W nadajnik i antena "ćwiara" 2m nad ziemią. Można więc przyjąć typowa konfiguracja w samochodzie.
strzałka Miałem włączone LandCover, czyli program brał pod uwagę straty związane z powierzchnią terenu. Oczywiście takie dodatkowe parametry nie oddają w 100% realnego wpływu np. zabudowy. Mapa LandCover jest mocno na oko i np cała aglomeracja górnośląska do "Zabudowa Miejska LO" skonfigurowana jako budynki 10m o gęstości 100% (maksymalnie da się chyba 200% czyli tak naprawdę to jest 50%). Jedynie ścisłe centrum Katowic to "Zabudowa Miejska HI". Jakie dodatkowe tłumienie to oznacza nie pytajcie, bo nie wiem.

Tutaj macie podgląd jak wygląda to LandCover




A tutaj są same wyniki symulacji naniesione na mapę 2000 na 1800 pikseli / 136 na 123 kilometry



I faktycznie szału nie ma, choć jakiegoś dramatu też nie. Cała aglomeracja po stronie Zagłębia jest nieźle pokryta. Na Śląsku nieco gorzej bo w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu zasięgu w zasadzie nie będzie. Na 1 w stronę Bielska też nic. Jako taki miejski przemiennik mógłby być. Nie jestem wrogiem stawiania przemienników, jestem przeciwnikiem prowadzania jedynego słusznego koordynatora i zawsze popieram inicjatywy stawiania nowych stacji. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że mamy tylko 15 kanałów przemiennikowych + 2 ekstra .575 i .5875 które powinny być używane tylko do cyfry. Powstaje pytanie czy jest to warte grzechu aby zajmować bezcenną pulę kanałów do tego celu. A może rozważyć UHF? Bo wprawdzie zasięg się nieco zmniejszy ale w terenie miejskim będzie dużo mniej sztachetowania.


  PRZEJDŹ NA FORUM