Zaklocenia na pasmach amatorskich-gwaltownie rosnacy problem
Czym jest zakłócenie - zakłócenie jest to powstawanie niepożądanych sygnałów, które są emitowane.

Zakłócenie powstaje zawsze przy gwałtownej zmianie wartości lub i kierunku prądu.
Zakłócenie może być efektywne lub mniej efektywne to zależy od medium, którym dostaje się do urządzenia zakłócanego.
Zakłócenie może być przekazywane jako fala promieniowania lub przewodzona (lub to i to).
Wszystko zależy jak długie mamy przewody doprowadzające, czy jest uziemienie (choćby sprzęg pojemnościowy), którym zakłócenie może zostać odprowadzone ewentualnie jeśli mamy długie przewody zasilające to czy są one wstanie efektywnie wypromieniować powstałe widmo częstotliwości.

Zakłócenie więc może dostawać się drogą radiową (o ile ma warunki do wypromieniowania) lub drogą przewodzoną, jeśli niema innej drogi odprowadzenia zakłócenia.

Najwięcej zakłóceń generują tranzystory i diody. Diody nawet te w mostkach prostowniczych przy dużym obciążeniu powodują gwałtowne zmiany przepływu prądu i całe spektrum częstotliwości. To samo dotyczy też tranzystorów. Dla takich elementów przewidziane są snubbery, które ograniczają przepięcia na tych elementach oraz spowalniają te elementy by ograniczyć widmo zakłóceń. Często spotykało się w starych sprzętach kondensatory blokujące diody w mostku prostowniczym. Właśnie z w/w problemu.

Dlatego układy żarówek LED będą zakłócać nawet jeśli niema w nich przetwornicy impulsowej. Ponadto żarówki nawet z przetwornicą potrafią pracować poprawnie o ile posiadają odpowiednio skuteczne filtry. Do tego dokłada się sposób prowadzenia instalacji elektrycznej w domu i mnóstwo innych zależności.

Jak ktoś nie wierzy to RTL SDR sprzęg indukcyjny przy pomocy rdzenia ferrytowego (jak będzie zainteresowanie to opiszę) i można sobie pooglądać czymże sieje dane urządzenie do sieci.


  PRZEJDŹ NA FORUM