Zakłócenia zasilaczy impulsowych
    sp7xft pisze:

      SP9MK pisze:

      Dodatkowo wprost na zaciskach wyjściowych został dolutowany zestaw kondensatorów 1u, 100n, 4n7 i 470p.

    Czy zestaw ten jest wynikiem eksperymentów czy też może ma jakąś "podstawę wyliczeniową"?
    pozdrawiam,
    Paweł SP7XFT


Każdy kondensator ma swój własny rezonans i ograniczone pasmo pracy. Gdyby je przemierzyć okazuje się, że duże elektrolity pracują skutecznie do około 10kHz, mniejsze stosowane w przetwornicach do 250kHz, kondensatory foliowe i ceramiczne w zależności od typu ceramiki od kilku MHz po grube GHz. Generalnie zasada jest taka, że im mniejsza pojemność tym skuteczniejsza dla wyższych częstotliwości. To samo tyczy się dławików. Dlatego należy uważać do stosuje się w filtrach.

Jeśli chcesz sam poeksperymentować wystarczy oscyloskop z odpowiednim pasmemi jakiś układ TTL przełączający obciążenie. Zasilanie prowadzisz ścieżką o długości 10cm. Przy doprowadzeniu przewodów daj elektrolit około 47uF. Dokładając przy układzie różnej wartości pojemności mierzysz tętnienia zasilania wprost na nodze układu scalonego.

W kwestii doboru samego dławika ważne jest kilka czynników.
Pierwszy typowo "filtracyjny" czyli pasmo rdzenia i indukcyjność jaką da się osiągnąć.
Indukcyjność jest ograniczona AL rdzenia oraz ilością miejsca na drut. Ograniczeniem elektrycznym jest rezystancja drutu i straty w nim oddawane w ciepło. Ograniczeniami fizycznymi są maksymalna indukcja w rdzeniu (nasycenie) oraz rezonans własny dławika, który musi być odpowiednio dalej aby filtr był skuteczny.

Kondensatory dla w.cz mają za zadanie z punktu widzenia zakłóceń "zewrzeć" uzwojenia dławika tak aby były widoczne jako jedno uzwojenie o odpowiedniej indukcyjności. Dla prądów DC przez odpowiednie nawinięcie indukcyjność dławika się znosi i w idealnym przypadku widoczny jest jedynie jako rezystancja drutu.

Idealnych przypadków oczywiście niema. Więc kondensatory idealnie dla wszystkich częstotliwości nie będą skutecznie "zwierać" wyprowadzeń dławika oraz sam dławik przy pewnym prądzie zacznie się też nasycać i przestanie być skuteczny.


  PRZEJDŹ NA FORUM