Pozwolenie radiowe
Do UKE skierowałem pytanie: czy w obecnym stanie prawnym niemożliwe jest zawieranie nowej umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych na czas nieokreślony ?

Oto odpowiedź jaką dostałem:

W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy, iż kwestie dotyczące okresu trwania umowy o świadczenia usług telekomunikacyjnych regulują przepisy art. 56 ust 3 pkt. 4, ust 4a i ust 4b ustawy z dnia 16 lipca 2014r. Prawo telekomunikacyjne (tj. Dz. U. z 2016r. poz. 1489 ze zm.), zwanej dalej ustawą Pt, w poniższym brzmieniu:
„3. Umowa o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, wymagająca formy pisemnej lub elektronicznej, powinna, z zastrzeżeniem ust. 5, w jasnej, zrozumiałej i łatwo dostępnej formie określać w szczególności:
4) okres, na jaki została zawarta umowa, w tym minimalny okres wymagany do skorzystania z warunków promocyjnych;”
„4a. W przypadku konsumenta początkowy okres obowiązywania umowy określony w umowie, o której mowa w ust. 1, zawieranej z danym dostawcą usług na czas określony nie może być dłuższy niż 24 miesiące.”
„4b. Dostawca usług zapewnia użytkownikowi końcowemu możliwość zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych również na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.”
Norma prawna wynikająca z powyższych przepisów jest następująca: najkrótszy możliwy okres obowiązywania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na czas określony wynosi 12 miesięcy. Okres ten może być dłuższy, jednakże w sytuacji gdy jest to pierwsza umowa zawierana na czas określony, jego długość nie może przekraczać 24 miesięcy. Ustawa Pt nie zakazuje zawierania umów na czas nieokreślony.
Sformułowanie zawarte w treści przepisu ust 3 pkt. 4 ustawy Pt – nakazujące określenie okresu umowy, nie oznacza, iż mogą być jedynie zawierane umowy na czas oznaczony. Strony są jedynie zobowiązane wyraźnie rozstrzygnąć w umowie o tej sprawie (Prawo Telekomunikacyjne. Komentarz, Prof. UW dr hab. Stanisław Piątek, Wydanie 3, str. 405 nb 17, komentarz do art. 56).
Niemniej wskazać należy, iż żaden przepis umowy Pt nie nakazuje operatorom telekomunikacyjnym zawierania umów na czas nieokreślony. W przypadku zatem braku woli operatora lub odbiorcy usługi do zawarcie umowy na czas nieokreślony, nie ma faktycznej możliwości zawarcia umowy na czas nieokreślony. Określenie okresu trwania umowy wymaga bowiem zgodnego oświadczenia obu stron umowy. W przypadku zatem braku ze strony operatorów telekomunikacyjnych oferty zawarcia umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych na czas nieokreślony, takie umowy faktycznie nie są zawierane.
Z doświadczenia wynika, iż operatorzy telekomunikacyjni, oferują zawarcie pierwszej umowy na czas określony, która w przypadku braku wypowiedzenia, po upływie okresu promocyjnego, przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Z reguły taki sam mechanizm jest proponowany przy zawieraniu aneksów do umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Z całego tego pisma jedno zdanie jest najistotniejsze "Ustawa Pt nie zakazuje zawierania umów na czas nieokreślony."
Tak więc nikt nie łamie prawa jeśli obie strony wyrażą zgodę na taką umowę.

pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM