Zespół anten kierunkowych - pokrycie całej półsfery
1. Teraz dopiero widzę (zauważyłem) częstotliwość w wypowiedziach w tym wątku.
2. Długość fali 21cm jeszcze pozwala coś wykonać – metodami domowymi – a wymiary, zestawu wcale nie będą duże, co pozwoli na wykonanie małej konstrukcji o dużym zysku. Niestety mogą się pojawić problemy przy fazowaniu anten. Możesz pokusić się o wykonanie anteny np. trzepaczka, która obejmie sferę powyżej 45stopni – jednak nie wiem jak zysk takiej anteny będzie miał się do Twoich potrzeb.
3. Nie będę liczył z budżetu łącza, jaka antena czaszowa będzie odpowiednia - ktoś to policzył Ci. Ja tylko dodam, że dla 1m anteny czaszowej w tym paśmie spodziewam się, szerokości wiązki około 10stopni – a nie 30stopni. Trzeba to dokładnie policzyć.
4. Powinieneś zrozumieć, że z antenami jest jak z optyką w fotografii. Jak chcesz mieć duże zbliżenie, to masz wąski kąt widzenia obiektywu. Podobnie jest z antenami – tak jak ktoś tu napisał -musisz mieć wąską wiązkę w danym kierunku. Czyli musisz „omiatać” kierunki. To możesz zrealizować na dwa sposoby: a) obrotnica, b) przesuwniki fazowe (aby odpowiednio fazować anteny). To drugie rozwiązanie opracowywano w przeszłości m.in. na WAT. Trzeba też pamiętać, że powstają listki boczne i coś z nimi zrobić – mogą pogorszyć stosunek sygnału pożądanego do szumu.


  PRZEJDŹ NA FORUM