Antena Helix własnej produkcji?
Rysiu !
A może by zastosować - ze względu na wymóg objęcia całej półsfery - antenę typu matrycy połączonych równolegle (kolumny, wiersze) anten odwrócone V skrzyżowanych nad płaszczyzną reflektora. Coś na wzór anten jakie zastosowali autorzy Zegara Pulsarowego, zbudowanego w Gdańsku, w Muzeum Zegarów w kościele św. Katarzyny. Na dachu kościoła jest umieszczona antena 4 x 4 x 2(skrzyżowane dipole) odbierająca sygnały od kilku pulsarów znajdujących się w różnych rejonach nieba i przemieszczających się po nieboskłonie. Jest więc w tej postaci szerokokątna. Jest to co prawda inny zakres częstotliwości - trzeba by to przeliczyć/policzyć do żądanej częstotliwości....
Podobne rozwiązanie widziałem na fotografii jednego z radioteleskopów zbudowanych w gdzieś w Ameryce Południowej (chyba Square Kilometr Array). Tam anteny były na gruncie i dipole odwrócone V (bardzo płaskie) miały dość dużą szerokość. Niestety nie znalazłem jak dotąd w literaturze na temat tego typu anten żadnego bliższego opisu, wzorów, zależności matematycznych pozwalających skonstruować, "policzyć" taką antenę - czy to pojedyńczą czy też w szyku.
Szyki takich anten (skanowane fazowo) są stosowane w radarach, zwłaszcza dużego zasięgu stosowanych do wykrywania rakiet balistycznych - jak np rosyjski "Woroneż", czy amerykańskie - taka duża ściana wysokości kilkunastu nawet pięter ustawiona pod kątem do pionu. Stosowane dla zakresów fal od metrowych do centymetrowych. Nawet nie wiem czy taka antena ma jakąś swoją specyficzna nazwę i jak ona brzmi. Poszukuję takich informacji - i nawet nie bardzo wiem co wpisać w "wójka google"....
W pierwszym wydaniu książki p. Szóstki jest rysunek takiej pojedyńczej anteny, ale bez żadnych szczegółów
Jak policzyć długość dipoli? Jaki przyjąć współczynnik skrócenia? Jaka powinna być szerokość (wysmukłość) dipoli? Jaki kąt między nimi? Jaka odległość od reflektora/podłoża ? Jak te parametry wpływają na szerokość odbieranego pasma? Jak na impedancję?
Wreszcie charakterystyki promieniowania - szerokość wiązki w obu płaszczyznach (w stopniach)? Jaki tego typu anteny dają zysk? Jak ilość/ustawienie w szyku wpływa na zysk? na pewno rośnie, ale według jakiej zależności? Jaka powinna być odległość w szyku pomiędzy poszczególnymi antenami "cząstkowymi"?
Anteny tego typu umożliwiaj odbiór różnych polaryzacji - w zależności od podłączenia do odbiornika. Co zrealizowano właśnie Zegarze Pulsarowym, ale tam ze względu na mniejszą częstotliwość można było przełączać anteny bezpośrednio w szybkich, zaawansowanych matrycach FPGA (oczywiście po wstępnym wzmocnieniu sygnału z każdej anteny)
73! Wojtek


  PRZEJDŹ NA FORUM