Antena Helix własnej produkcji?
Tak, rad_n zdradził moje zamiary - chodzi o coś tego pokroju.
Całość (jeden moduł) ma bazować na komputerze jednopłytkowym Orange Pi do którego będą wpięte dongle USB RTL-SDR, a z dongli anteny. Czy dongle i anteny będą występować w module x2 (1420 MHz + jeszcze inna) czy x1 (jedynie 1420 MHz) zdecyduję później - mam jeszcze jedno pytanie nie dotyczące bezpośrednio tego wątku z Anteną.
Czas systemowy będzie synchronizowany za pomocą modułu GPS.
Z tego co czytałem później chyba można pomyśleć o zastosowaniu oscylatora rubidowego korygowanego GPS. Zwiększa to jednak znacznie koszta i wstępnie z tego rezygnuję. Czas z samego GPS powinien początkowo wystarczyć.

Sam moduł (stacja) musi być tania. Przy np. 5k za moduł to nie ma co za to się nawet brać, ponieważ coś takiego nie zdobędzie popularności, a ilość modułów zlokalizowanych na globie jest tutaj bardzo istotna.

Nie mówię oczywiście, że wszystko da się tak wykryć ale większość aktualnie znanych FRB było silnych i można tak w takim ujęciu to łyknąć.

Całość miałaby być wpięta w infrastrukturę obliczeń rozproszonych. Część informatyczna jest do ogarnięcia. Trudniej mi jednak idzie z tą częścią "radiową", która jest piekielnie istotna.


  PRZEJDŹ NA FORUM