Kondensatory Elektrolityczne - jak sprawdzić?
sp7xft dokładnie i tak miało się stać!.

Z kondensatorami jest pewien problem. Rozformowują się w stanie beznapięciowym. Jeszcze gorsza sytuacja panuje w momencie gdy kondensator ma zwarte nogi. Spowodowane jest to napięciem SEM kondensatora (działa trochę jak bateria), które utrzymuje się na jego wyprowadzeniach nawet gdy jest rozładowany i jest to też częściowo miarą stanu uformowania kondensatora. Permanentne zwarcie kondensatora prowadzi do jego rozformowania i pojawienia się prądu upływu.


Większość mierników (głównie multimetrów) sprawdza pojemność na podstawie czasu ładowania kondensatora. Kondensator w układzie miernika jest rozładowywany przez zwarcie tranzystorem (dlatego musi być rozładowany wcześniej) a następnie ładowany z pomocą źródła prądowego. Taki sposób ładowania powoduje liniowy przyrost napięcia na kodensatorze. Dalej w układzie miernika znajdują się dwa komparatory. Jeden odpowiada za komparację niskiego napięcia (około 1/3 napięcia max) i komparator wysokiego napięcia (2/3 napięcia pomiarowego). W momencie gdy napięcie kondensatora przekracza pierwsze 1/3 napięcia uruchamiany jest licznik (lub inny układ), który rozpoczyna zliczanie impulsów aż do zatrzymania po przekroczneiu 2/3 napięcia. Progi 1/3 i 2/3 wynikają z tego, że kondensator ma napięcie SEM około 0,3V i ono nie może wyzwolić rozpoczęcia pomiaru, natomiast 2/3 napięcia maksymalnego to punkt w którym źródło prądowe jeszcze poprawnie stabilizuje prąd.


Podsumowując. Kondensator uszkodzony z upływnością będzie pobierał fałszywy prąd i spowolni narost napięcia w układzie pomiarowym. Będzie to przyczyną zawyżania pojemności kondensatora, ponieważ pojemność jest określana wprost z czasu ładowania.

Kondensator ma swój maksymalny czas życia, temperaturę pracy i prąd pracy oraz ESR. Prąd pracy wprost wynika z ESR i ma krytyczny wpływ na czas życia kondensatora. Tutaj paradoksalnie mniejsze znaczenie ma temperatura otoczenia kondensatora a temperatura, która wydziela się wewnątrz i podgrzewa rdzeń kondensatora.

Identyczna sytuacja powstaje gdy próbujemy kondensator uformować na nowo i użyty zostanie zbyt duży prąd. Spowoduje to wydzielanie ciepła z powodu upływności kondensatora i jego wysuszanie. Może być to spowodowane też tym, że kondensator od początku nie miał pojemności którą miernik wskazywał (błąd wprowadzony przez upływność) i po udanym procesie formowania upływność zniknęła a ukazał się "pusty" kondensator.

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem wątpliwości czytających i choć trochę pomogłem lol.

Od siebie dodam, że kondensatory leżaki 2 letnie w przypadku firmy Jamicon (głównie seria TB) to trupy i tak żrą prąd, że aż puchną....

Jak sprawdzić kondensator czy jest dobry? W przypadku gdy mamy podejrzenie, że jest padnięty w układzie po prostu wymienić. Najlepiej na taki sam typ lub inny odpowiednik zwracając uwagę na czas życia, prąd RMS i ESR.
Kondensatory LOW ESR to zakres poniżej 1OHm. Więc nie bez znaczenia czy mamy LOW ESR 0,8Ohm czy 0.01Ohm.

W przypadku zapasów warto kondensator podłączyć przez odpowiedni rezystor do zasilacza ustawionego w okolice nominału i porównać prąd upływu z tym podanym w karcie katalogowej. Warto też zwrócić uwagę po jakim czasie ten prąd ma się ustabilizować. Zazwyczaj jest to 3 min ale niektórzy producenci sugerują np 5 min.

Z tego wszystkiego nasuwa się ciekawy wniosek. Urządzenia leżaki magazynowe potencjalnie mają taki sam problem jak te już mocno wyeksploatowane.

Pozdrawiam i
Wesołych Świąt życzę wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM